Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Säters IF FK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Säters IF FK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tisdag klockan 19:00 spelar herrarna seriefinal hemma mot Tunabro i vad som är vårsäsongens sista match. Serieledarna Tunabro kommer till ”nya Säters IP” med tabellraden 8-0-2 och har tillsammans med kanske just Säter varit en de största överraskningarna under vårens inledning på Dalafyran.
Det var inte många som inför säsongen tippade gästande Tunabro i seriens tabelltopp men laget innehåller många duktiga spelare som varit med under flera år på såväl denna nivå, som högre. Lagets kapten är dessutom en Säter-bekanting i Rikard Andersson, som för många år sedan debuterade som mycket ung i Säters A-lag innan resan tog sig vidare till olika Borlänge-klubbar.
Säters trupp var under måndagen ännu inte helt spikad, bland annat då U-laget under måndagskvällen spelade seriematch. Där säkrade man en stabil seger med 9-0 hemma mot Avesta AIK U och nu ligger laget på en fin sjätteplats inför hösten efter att man fått en jobbig inledning på seriespelet. Tre raka segrar talar dock för en intressant höst för detta lag!
Vi välkomnar till sist alla supportrar varmt välkomna till Säters IP till avsparken som är 19:00 tisdag kväll. Vi hoppas på en fortsatt fin uppslutning som kan bidra till att föreningen fortsatt toppar publikligan i Dalafyran. Hittills har man ett snitt på 248 åskådare per match, att jämföra med tvåan Malung på 183 åskådare samt trean Svärdsjö på 113 åskådare.
| Träning | 11 maj, 19:00 |
| Träning | 13 maj, 17:30 |
| Krylbo IF (borta) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera