Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Säters IF FK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Säters IF FK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Under lördagens soliga förmiddag så spelade Säters herrlag säsongens första träningsmatch, detta på Jernvallens konstgräs i Sandviken mot Torsåker, ett lag från Gästriklands division 4-serie.
Säter åkte till Sandviken med en tunn trupp och ett par lirare som hoppat in i sista stund helt utan vidare träning, således gick laget ut ödmjukt och fokuserade på att försvara inledningsvis. Man ville känna lite på motståndarna för att inte gå bort sig.
Hemmalaget Torsåker tog också greppet om matchen och hade en del boll högt upp i banan och Säter såg lite nervösa och ovana ut. Det första målet skulle också komma ganska omgående då Torsåker petade in 1-0 från nära håll.
Därefter tog hemmadominansen slut. Säter ryckte upp sig, flyttade upp sitt lag och tog över tillställningen. Kvitteringen kom från Andreas Helmersson efter att Rasmus Dahlströms boll från backlinjen letat sig fram till anfallaren som satte 1-1. Resultatet stod sig halvtid ut men faktum är att Säter borde har satt ytterligare någon boll så det kändes lovande inför andra halvlek.
Efter pausvilan så fortsatte Säter på samma stabila sätt. Man tillät inte Torsåker att komma till alltför många lägen utan det mesta av händelserna skedde på offensiv planhalva. Säter skapade också flertalet halvchanser och på en av dessa satte Helmersson sitt och Säters andra mål för dagen, snyggt framspelad av Andreas Birath. Målet som betydde 2-1 stod sig matchen ut även om Säter såväl hade en boll som dansade på offensiv mållinje som ett skott i stolpen.
Mot slutet av matchen gick tempot ner och målchanserna blev allt färre. Orken var inte riktigt där för 90 minuter men det hela var en bra genomkörare för laget som nu kan blicka framåt. Härnäst väntar match "hemma" i Gustafs på konstgräset mot Smedjebacken kommande lördag, avspark cirka 13:00.
Extra kul att se några av nyförvärven göra sina första matcher för Säter denna säsong, då tänker vi på för dagen Andreas "Birra" Birath och Alexander Johansson som bägge utmärkte sig väldigt positivt!
Torsåker-Säter 1-2 (1-1)
1-1 Andreas Helmersson (Rasmus Dahlström)
1-2 Andreas Helmersson (Andreas Birath)
| Träning | 11 maj, 19:00 |
| Träning | 13 maj, 17:30 |
| Krylbo IF (borta) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera