Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Säters IF FK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Säters IF FK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Under fredagskvällen tog Säters herrlag en meriterad seger mot lokalkonkurrenterna Husby, normalt hemmahörandes i division fyra. Träningsmatchen inför höstpremiären spelades på den soliga Husbyvallen där åskådarna fick se en svängig match med flera ansikten.
Säter öppnade bra men hemmalaget var ofina nog att sätta ett tidigt ledningsmål på nick. Trots chockstarten så lät sig inte Säter vika ner sig utan gick upp till 1-1, 2-1 samt ledning 3-1 efter två mål av Andreas Helmersson och ett av Alex Sundström.
Spelet från Säters sida såg relativt bra ut även om det syntes att uppehållet kan ha gjort spelarna något ovana med boll, men med denna match i benen och några ytterligare träningar så ska nog de ovanorna vara borta.
Precis innan halvtid fick Husby in en reducering, ett mål som skulle sätta prägeln på den andra halvleken. För där så lyfte Husby några nivåer vilket gjorde att de kunde vända på matchen igen, nu till ledning 4-3.
Det var inte det mest ordnade spelet under den andra halvleken men lagen gjorde mycket byten, där Säter hade hela sex inhoppare. En av dessa som gjorde det riktigt bra var Tomo Karagulov som även drog dit ett vackert långskott bakom en chanslös målvakt i Husby. Dessutom vaknade Rikky Hanspers till ordentligt och gjorde även han två sena mål vilket gav Säter segern med slutresultatet 6-4.
Även om just resultatet kommer i andra hand så går fotbollsmatcher alltid ut på att vinna och det gjorde Säter idag borta mot ett lag från en högre division. Även om det finns en del att jobba på så kan man inte riktigt klaga på detta sköna genrep.
På onsdag börjar dock det riktiga allvaret då Säter tar färden till Lindvallen i Falun för match mot ett troligen mycket revanschsuget Korsnäs U.
Husby-Säter 4-6 (2-3)
Husbys mål: J Robbins, A Ibrahimi, M Ager och R Eriksson.
Säters mål: A Helmersson 2, R Hanspers 2, T Karagulov, A Sundström.
| Träning | 11 maj, 19:00 |
| Träning | 13 maj, 17:30 |
| Krylbo IF (borta) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera