Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Säters IF FK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Säters IF FK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
...spelas idag söndag hemma mot Falu FK U. Det finns bara en sak som gäller för Säter och det är seger med tre medföljande poäng. Detta för att kunna behålla tredjeplatsen som kan ge uppflyttningen (detta om tvåan i division fyra lyckas kvala sig upp i trean).
Säter kommer nästintill med en komplett trupp till matchen. Anton Eriksson är borta på grund av jobb men annars mönstrar laget en troligtvis stark elva. Återstår att se vilket lag Falun kommer med vars A-lag igår föll i derbyt mot Korsnäs med 0-2.
Denna kallade truppen är enligt följande: Andreas H, Poia K, Alex S, Tomo K, Kotte T, Mohammad M, Jonas N, Dennis Å, Kim L, Emil E, Rikky H, Albin E, Amós N, Nima K, Elfar B.
Samling på IP för Säterlirarna klockan 13:45!
Sedan vill vi gratulera Vansbro till seriesegern även om vägen dit fick ett tråkigt avslut. IK Brage U valde nämligen att lämna WO i sista matchen istället för att åka till Västerdalarna och fullgöra sin plikt. Detta kan ses som speciellt dåligt då Slätta faktiskt hade chans att vinna serien.
Men istället för att ge Vansbro en match som man gjort med de flesta topplag nu på slutet av säsongen (2-2 mot Säter, 4-5 mot Slätta) så väljer man att stanna hemma i Borlänge under söndagen. Det hela blir bara värre med tanke på turerna med Emil Magnussons övergång från just Vansbro till Brage då Borlänge-klubben inte agerade enligt skolboken. Dalarnas näst bästa fotbollslag har en del att jobba på.
| Träning | 13 maj, 17:30 |
| Krylbo IF (borta) | 15 maj, 19:00 |
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
| Nyhammars IF A (hemma) | 22 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera