Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runtuna IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runtuna IK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Träningsmatchen mot IFK Nyköping U började rätt så jämnt och det var två lag som verkade vilja spela fotboll. Det syntes också att en hel del hunger att få komma i gång igen efter uppehållet fanns hos spelarna i båda lagen. IFK tog ledningen i den 9:e minuten då de utnyttjade att Alfons var rätt så långt ute. I den 13:e minuten kvitterade dock RIK genom Victor Dahlqvist som fått en boll på djupet och gjorde inget misstag när han kom fri med målvakten. Om spelet i stort sett var jämt i första halvlek så var det RIK som skapade de hetare målchanserna. Bl.a. sköt Albin i ribban på en frispark och Victor hade sin första stolpträff i den halvleken. Victor skulle dessutom ge RIK ledningen i den 36:e minuten då han slog en frispark i samma läge som Albin hade haft en tidigare. Den här damp dock ned i straffområdet och en del missförstånd resulterade i att den gick in i mål. I paus stod det 1–2 till Runtuna.
I andra halvlek så började RIK pressa på direkt för att utöka ledningen. Man var väldigt farliga på flera hörnor i början och närmast då var väl Nnamdi med det bästa försöket på en nick. Annars hade Victor Dahlqvist sin andra stolpträff en kvart in i halvleken. IFK kom upp i anfall någon gång ibland men det blev allt som oftast inte så farligt förutom vid kvitteringsmålet efter ungefär halva halvleken. Efter det försökte RIK pressa för ett ledningsmål igen och man kom nära två gånger. Dels fick IFK-U-målvakten sträcka ut sig på ett distansskott och precis innan slutet hade Albin Johnsson Dahlberg ett riktigt hårt skott från nära håll som målvakten reflexräddade. Matchen slutade oavgjort och det var en match med mersmak för RIK:s del eftersom man stundtals hade rätt så bra spel och kämpade väl. Med mer tur i skärpan hade man också vunnit den här matchen. Det syntes att man ville spela igen och det vill vi se på Runavallen på torsdagskvällen.
Ponta säger om matchen: ”Första halvlek är svag även om vi leder. Det syntes att vi haft en uppehåll en månad.
Andra halvlek är bättre och vi kontrollerar matchen som vi vill.
Vi tittar inte ens på resultatet i den här matchen utan enbart på prestation. Särskilt speluppbyggnaden som var dagens fokusområde.
Vi släpper in två alldeles för enkla och det fungerar inte i serien så det ska vi skärpa till. Framåt ska vi skapa lite mer och göra ytterligare mål men denna match var främst för att komma in i matchtempo igen. På torsdag kommer desto viktigare match.”
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera