Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runtuna IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runtuna IK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Trenden håller i sig på Orrlidens IP. Runtuna tog återigen en uddamålsseger och den här gången mot planens hemmalag med 3–4. Det är tillika 3:e segern i rad på just den här planen. Runtuna var laget som var revanschsuget sedan krysset borta mot Ericsberg och började gårdagens match bäst och var inledningsvis det bättre laget. RIK tog också ledningen genom mål utav Jonathan Persson i den 19:e minuten. Strax därefter fick Skogstorp en rätt så billig straff som Dylan Madhad Khafor gjorde mål på. Det var inget som direkt stoppade RIK och Victor Dahlqvist gjorde 1–2 i den 29:e minuten. RIK var det bättre laget i första halvlek och kom till pausvila med en 1–2 ledning.
I början utav andra halvleken så hade RIK inte vaknat till ordentligt så hemmalaget utnyttjade det på bästa sätt genom att göra två mål. 2–2 genom Pierre Kaspo och 3–2 genom Anton Hellmark i 51: a och 56:e minuten. Det var som en väckarklocka för RIK som svarade ganska omgående med ett mål utav Jesper Larsson på hörna i 60:e minuten och i 62: a minuten återtog man ledningen i matchen genom mål utav Jacob Ericsson. Runtuna spelade efter detta rätt så stabilt och Skogstorp hotade mest från några inkast och fasta situationer. Det blev en rättvis seger och andraplatsen är återtagen från Näshulta som tog över den en stund i söndags. Nu väntar en hemmamatch mot serieledarna på lördag kl. 14. Vi får väl se om det klassas som riktig seriefinal då eftersom Näshulta har match på fredagen. Vi ses på lördag.
Bollarna: 3 Jonte Persson, 2 Victor Dahlqvist, 1 Mackan och Anders Jernér
Ponta säger om matchen: ”En jättekonstig match. Jag tycker vi gör många väldigt bra saker och det var längesen vi skapade så mycket målchanser. Tyvärr missar vi mycket vilket gör att det lever in i det sista men vi är fortfarande obesegrade.
Det var dock väldigt dämpat firande av oss efter matchen då en skogstorpspelare åkte på en otäck skada. Vi önskar honom ett snabbt tillfrisknande så hoppas vi få se honom på Runavallen i höst.”
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera