Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runtuna IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runtuna IK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Runtuna tog en skön seger i bortamatchen tillika första tävlingsmatchen och DM-matchen för säsongen. På ett blåsigt men soligt Orrlidens IP, med fräscht konstgräs, gästade RIK Ärla IF i DM 2023. Ärla var laget som inledningsvis, och då tills det gått ungefär 25 minuter, var laget som förde spelet och skapade några bra halvchanser. RIK kom upp i några små uppstickare lite då och då utan att det blev någonting utav det. Efter första 25 började spelet jämna ut sig och man kunde börja ana att Runtunas anfall skulle kunna bli riktigt farliga. På ett rätt så långt RIK anfall så kom bollen till slut till Fredrik ”Ljungan” Nordin från högerkanten. Ljungan tar några steg in i banan och klipper till och det blev 0–1 i den 38:e minuten på ett skott en bit utanför straffområdet. Det skulle stå sig till paus.
I andra halvleken var spelet betydligt jämnare och här visade RIK stundtals prov på de offensiva kvalitéer de har potential att ha. Efter nästan 15 minuter utav halvleken började Ärla trycka på för en kvittering. Den kom först när det var 20 minuter kvar utav matchen. Då en ärlaspelare kunde skjuta bollen i mål tämligen enkelt efter att ha fått den helt fri efter en sumpad målchans. Efter målet avtog Ärlas press och halvleken togs i stället över något utav RIK. Men segermålet dröjde tills det var 5 minuter kvar och Ljungan var påpassligt framme igen men den här gången letade sig bollen till slut till honom efter en hörna och han kunde skjuta in den tämligen enkelt. Matchen slutade 1–2 till RIK och tar rygg på IK Standard som tog en skaplig seger i sin DM-match i lördags över Gillberga/Lista IF. Det verkar vara något visst med Ljungan och premiärer. Två mål mot Ericsberg borta förra säsongen och två mål nu. Det är bara för RIK och försöka rida på vågen när man tar sig ann IK Standard på söndag den 19:e mars kl. 14:00 på Rosvalla KGA.
Bollarna: 3 Affe, 2 Ljungan, 1 Alfons
Ponta säger om matchen: ”Bra med tre poäng mot ett högre rankat lag, på bortaplan. Jag tycker att vi kontrollerar matchen i 90 minuter. Inte alltid genom att ha bollen men att vi är kompakta och disciplinerade. Målet vi släpper in är lite slarv efter långt inkast.
Man ska också ha i beräkningen att vi saknar Jeppe, Nnamdi, Linus, Mackan och Albin som är fem etablerade spelare så det glädjer mig extra att våra yngre spelare får visa att de är bra.
Jag tycker att vi vinner rättvist till slut och en skön start på tävlingssäsongen. Idag är det hela laget som bidrar och ska ha extra cred.”
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera