Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Runtuna IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Runtuna IK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
På lördag är det dags för Runtuna att möta serieledande Ärla IF hemma på Runavallen kl. 14:00. Ärla är ett lag som RIK allt som oftast spelat jämnt mot men antingen vunnit med uddamålet eller spelat oavgjort. Det var ett rätt så segt gäng att möta den sejouren de var i div. 4 med oss. Nu är det lite andra förutsättningar. Ärla leder serien och divisionen är femman. RIK har med 3 matcher kvar fortfarande chans på avancemang till fyran men då är det rätt så många resultat som måste gå RIK:s väg. Vem vet vad som händer? Det är bara att spela matcherna som är kvar och gå för seger i dem och se vad det leder till.
Pontus svarar på frågor inför matchen:
Jag har upplevt att vi ibland krånglar till matcherna litegrann och det särskilt på bortaplan. Nog för att det också har att göra med vilka spelare man har tillgängliga men ibland verkar matcherna bli tighta för att vi tänkt att de ska bli det. Jag tänker främst på matcherna mot Nykvarn o Järna. Vad säger du?
-Jag vet inte om vi krånglar till det. Jag tycker att vi ska vinna dom matcherna och det är klart. Det blir ju lite krångligare om man måste ha 5 målchanser för att sätta en.
Med Gillbergamatchen i ryggen vad tar vi med oss från den?
-Vi tar med oss första halvlek. Jag tycker att vi är tydliga och självklara där och visade lite av vår identitet.
Sen tar vi med oss att vi gör många mål, på olika sätt.
Nu var ju inte Gillberga seriens bästa lag direkt men vi bjöd ändå in dem lite i matchen även fast det inte direkt hotade segern. Vad kan vi göra för att undvika liknande situationer?
-Framför allt att hålla ihop laget. Det var lite spretigt i andra halvlek. Vi gör fyra ganska tidiga byten och vi lyckas inte riktigt hitta rätt där. Men annars är det att inte krångla till det så förbannat. Tro på oss själva och inte vara så lättstressade när vi möter lite högre press.
Var du någonsin orolig inför matchen mot Gillberga att vi skulle vinna med sämre målskillnad än en WO?
-Det var inte i första hand därför vi ville spela matchen. Vi ville verkligen spela matchen då vi tycker det är för lite med 11 matcher på en säsong. Då vill vi ta varje chans vi får att spela.
Vad vill du se hemma mot Ärla på lördag?
-Jag vill se att vi spelar som vi gjorde i första halvlek sist. Pondus, självförtroende och ett jäkla driv framåt.
Vad vet du om laget Ärla IF?
-Vi har scoutat lite via Jäders hemsida. Enligt Jäder så är det ett lag som spelar på en usel plan, har vartenda domslut med sig och borde skämmas för att dom tar entré och spelar så dålig fotboll. Det referatet kan jag rekommendera att läsa för den som är intresserad av dåliga förlorare.
Skämt åsido. Vi har sett en match med Ärla och då vann dom ganska komfortabelt och var stabila. Jag har mött dom flera gånger med OIK och Oscar Ehrlin är en riktigt bra offensiv spelare som också är deras kapten. Filip Bäckman och jag brottades på många fasta situationer och det var alltid glimten i ögat och ge och ta. Sådana spelare och personer respekterar man alltid och där kommer vi få se upp på våra defensiva fasta.
Vi vet vad dom kommer med helt enkelt och ska försöka utnyttja det såklart.
Matchbollar i matchen: Gammeläng Häst & Transport, Holmgrens Färghus, Storköksgruppen, Autolack, Söderströms Plåtslageri AB, Bygg- och takteknik i Nyk. AB
FORZA RIK!!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera