Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rö IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rö IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hemmamatch mot Knivsta - Underläge redan efter 3 minuters spel
Det börjar som mot Riala...tungt när Knivsta redan i 3:e minuten skjuter ett långskott a la Carlos som Fjäll har svårt att hålla.
Men idag har vi har en annan uppställning än Riala-matchen och har mer folk på mitten. Så vi jobbar oss in i matchen lite snabbare. Vi får en hel del chanser och får till en frispark på offensiv planhalva i 12:minuten.
Franco kliver fram och lägger en kort pass ut till Cristian som får till ett perfekt inlägg till Gabbe som tagit plats på bortre och kan nicka stolpe in och kvittera till 1-1.
Vi jobbar oss in i matchen mer och mer och har väl inte världens bästa passningsspel men vi skapar chanserna.
I 22:a kommer en långboll mot Knivstas målvakt som lämnar en retur som Fille lätt slår in i bottre hörn. 2-1 och skönt att ha ledningen i matchen.
I 32:a kommer nästa mål som börjar med ett snabbt inkast av Fille på offensiv planhalva. Bollen går över försvararen och Mini bryter in i straffområdet och driver in från vänsterkanten och lyckas på något sätt, från snäv vinkel, sätta bollen och 3-1 är ett faktum!! Skönt att utöka ledningen och vi går till halvtidsvila med det resultatet.
I andra halvlek har vi en fin chans redan de första 5 minuterna men inget som resulterar i något mål.
Franco drar på sig ett gult kort i 55:e efter en brytning som var en lite väl hård satsning. Pettsson får akta sig..vi har kanske en ny buse i laget ;-)
Knivsta är riktigt nära att reducera på den frisparken. Den går runt muren och precis utanför målramen. Phuu!
I 62:a avbryter vi ett Knivstaanfall och skickar upp bollen till Mini som håller undan backen och rycker. Han skär in i straffområdet som han brukar och blir fälld. Domaren blåser straff och Zacke sätter säkert 4-1.
Efter det flyttar Knivsta upp laget mycket mer och vi faller ner lite i försvar. Knivsta rullar boll ganska bra mellan lagdelarna men får inte till avsluten.
Vi kommer också upp på en del fina anfall men inget som resulterar i något mer mål. Aldo får en del fina chanser men har inte marginalerna med sig.
Vi är lite passiva i försvarsspelet och Knivsta ligger på för en reducering. Och i 86:e, rättvist eller ej, så får Knivsta in 4-2.
Fjäll går ut för en boxning men missar bollen och träffar spelaren istället (ser det ut som) men bollen går på något konstigt vis in i mål ändå. Nåja, sånt händer...
Det blir inga fler mål och matchen slutar 4-2. Vi gör en fin match och alla kämpar på bra.
Hatten av för spelare och ledare som fixade in 3 poäng på kontot!!
Nu laddar vi om inför bortamatcherna på söndag mot FC Arlanda 2 för Rö IK och Rånäs IF 2 för Rö IK 2.
/Rö IK
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera