Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rö IK Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rö IK Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Årets balja: Rö-mannar drogo norröver. Vinst ett måste. Som en havsörn flög han fram. Men stopp ett tag! Först vill jag förtälja för Er angående färden. Vi drog som nämnt norröver. Planen låg in på vad som kom till att likna en asfalterad stig i skogen. Klart det kändes som om vi alla kände att "För tusan, tar vi tre poäng här, hur fassen ska vi få med dem hem till byn? Lär ju tappa dem i skogen. Guld!" Det var på många sätt en surrealistisk dag i RÖ IK:s ärorika historia. Aldrig mer lär vi göra en så dålig match. Aldrig mer lär Seppberg göra två ass i en offensiv kreatörroll. Aldrig mer lär vi se en förnämare mittbacksduo än Matte-Matte (Liss och Moberg). Målet då? Guld! Klart det var svisch-svisch-tack själv ooooch balja! Vackert fotbollsmål, men det vinner sin utnämning lite också just för att det var en kontraktssäkrande match och vi var helt värdelösa...mot Knutby. Vem som balja? DB9.
Årets konstverk: Fredde Liss. Rånäs. Balja. Klart det krävs ett geni för att kreera en genial balja. Italien hade Bergomi. Frankrike hade Zizou. England hade Gary Lineker. Liberia hade George Weah. Norge hade Kjetil Rekdal. Sverige hade Thern och Ackelman. Finland hade ingen alls för de kan bara spela hockey. RÖ har Fredde Liss. Vi gaggar presens. Nutid. Där har vi skillnaden som jag ser det, vi ligger steget före de så kallat stora nationerna. Det vet dem om! Guld det!
Årets match: Lohärad/Estuna IF. Home and away. Guuuuuld det!
Årets romans: DB9 och nättaket. Klart man hoppas Amanda har överseende.
Årets sämsta matcher: Båda mot Söderbykarl
Årets påminnelse: Inga onödiga varningar.
Årets mest betydelsefulla lirare: Jämt barr mellan DB9, Lill-Lissn & Moberg. Respektabla frontfigurer i bygget.
Årets kämpe: Mackan Limér. Herr Helylle från huvudbyn. Gör ej en fluga förnär på plan. Däremot yttrar och annat löst folk i motståndargängen distribuerar han ut hårda men korrekta tacklingar till. Standard!
Årets högsta standard: Matte Bengtsberg
Årets smacka-dit-viktiga-mål-utan-att-för-den-sakens-skull-göra-många-mål: Tobbe
Årets livsnjutare: Jonte Wisell.
Årets kapten: Stenman.
Årets Mange: Mange. maaaaaaange mange!
Årets mister: Roffe
Årets bästa: Förutom att vi är en samling respektfulla individer att vi kommer opp i standard och jobbade oss förbi lag för lag i tabellen när det gick mot avgörandets tid. När bollarna ven runt skann så visade vi att vi är ett bra fotbollslag. Vinster mot Grissel, Knutby och LEIF. Kryssen på Åland och mot Hallsta. Det är bra jobbat. Så är det bara. Standard. Högsta. Guld det! Ses 2012. Det vet ni om! Tack själv!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera