Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Råda BK P12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Råda BK P12.
P12
Följ oss för uppdateringar
Hoppas att alla har haft en bra sommar med sol, bad och fotboll.
Tisdagen 15/8 så tänkte vi dra igång med fotbollsträningarna igen. Vi kommer precis som i våras att träna tisdagar 17.30 och torsdagar 16.30 och planen är att köra på september ut.
Det kommer även att bli tre sammandrag för varje lag under hösten. Exakta speldatum för alla lags sammandrag är inte helt klara ännu men de helger som är aktuella är den 26-27/8, 9-10/9 och 23-24/9. Kallelser för varje lags sammandrag kommer att skickas ut av Ledarna när mer info finns.
Obs! Frånvaro till träning och match meddelas respektive ledare ditt barn tillhör. Kommer finnas under lagindelningen sen. Alltså inte under sms-gruppen.
Vi kommer även göra lite rockader bland barn i de olika lagen inför höstens sammandrag. De nya lagindelningarna finns att tillgå nästa vecka, under "Mer" och därefter "Dokument”.
Vi vill även passa på att fråga om det är någon av er föräldrar som har möjlighet att haka på som ledare. P9 är som ni alla vet ett stort gäng och då många av oss ledare har svårt att vara med varje gång så skulle vi behöva lite mer luft i systemet. Den som är intresserad får i så fall gärna höra av sig till någon av oss i ledarstaben. Alt. någon som vill hjälpa till med det administrativa tex, om man ej känner att man vill vara med som tränare.
Det har kommit frågor om deltagande på matcher och vad som gäller för att bli kallad till match. Här kommer en redogörelse för det:
Enligt Råda BK:s riktlinjer, som står angivna i den Grönvita tråden (se bifogat), gäller att den som tränar regelbundet (en gång per vecka) ska få vara med och spela matcher. Det här gäller så klart några veckor tillbaka i tiden och inte bara den senaste eller aktuella veckan. En rimlig bedömning bör vara de senaste tre veckorna men även längre perioder kan vägas in.
Det finns inga riktlinjer för hur ledare ska ta hänsyn till sjukdomar/skador utan den bedömningen görs av ledarna själva. Ledarna kan välja att ta hänsyn till sjukdom/skada men då måste detta ha meddelats av föräldern innan den aktuella träningen och kan således inte meddelas i efterhand. Ingen hänsyn tas heller till om spelaren har andra aktiviteter utanför fotbollen och som påverkar närvaron på träningar. Det betyder att det fortfarande är en träning per vecka som gäller att få spela matcher.
Från Råda BK:s sida så vill vi att så många som möjligt ska få spela matcher men vi vill också ha en verksamhet som premierar träningsflit. Av den anledningen så finns gällande riktlinjer nerskrivna i Grönvita tråden.
//Ledarna P9
Albin Claesson Lag Vit 0705851594
Joel Wästhed Lag Gul 0707452203
Pontus Wiegandt Lag Grön 0702048049
Gentjan Aliaj Lag Svart 0737362432
| Holmalund City FF Röd (hemma) | 6 jun, 12:00 |
| IFK Mariestad Blå/Vit (hemma) | 7 jun, 12:30 |
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Träning | 11 jun, 17:30 |
| Vänersborgs IF Röd (borta) | 13 jun, 14:30 |
|
|
Intersport popup store |
| 27 maj | Råda Sommarfotboll 2026 |
| 21 maj | Välkomna på Lördag! |
| 20 maj | Välkomna på Lördag! |
| 19 maj | Välkomna på Lördag!!! |