Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Råda BK P12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Råda BK P12.
P12
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Idag kl. 17:30 drar första träningen igång och det ska bli jättekul att träffa alla fotbollssugna barn.
Med anledning av det rådande läget gällande Covid-19 gäller följande förhållningsätt uppe på Rådavallen:
- För att minska trängsel uppmanas föräldrar som är med under träning att gärna ta en promenad. Antal om 50 personer vid en sammankomst gäller. Vi vet att det kan vara svårt att lämna sitt barn vid första träningen när de är i denna låga ålder och om ni måste stanna kvar vid träningsytan tänk då på att hålla avståndet till andra!!
- Ombyte sker hemma både vid träning och match. Omklädningsrum kommer hållas öppna men det är enbart för att kunna tvätta händer innan träning. Detta uppmanas alla spelare göra.
- Vi försöker minimera moment med närkontakt och övningar som skapar köer.
- Vi skakar inte i hand och delar inte vattenflaska. VIKTIGT MED NAMN PÅ VATTENFLASKAN!
- Man får inte träna- eller spela match om man är förkyld, detta gäller till två dagar efter tillfrisknande. Insjuknar man under träning eller match ska man åka hem direkt.
Föräldramöte
Vi får enbart hålla möten inom Råda BK om de bedöms vara verksamhetskritiska. Med anledning av att vi nu startar upp ett nytt lag gör vi bedömningen att ett föräldramöte är just verksamhetskritiskt. Dock kommer mötet att ske utomhus. Mötet kommer att ske i samband med att barnen tränar.
När: Måndag 4:e maj
Tid: Kl. 17:45 (ca. 30 min)
Plats: Rådavallen i anslutning till klubbhuset
Vi ses ikväll!
| Träning | 6 jan, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera