Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Råda BK P14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Råda BK P14.
P14
Följ oss för uppdateringar
Nu går vi in i slutet av fotbollssäsongen och vi har fortfarande god uppslutning på träningarna, vilket är jättekul! Vi är ofta mellan 25-30 grabbar och vi är 4-6 ledare per tillfälle som hjälps åt. Tyvärr tvingas vi ledare lägga allt för mycket tid och energi under våra träningspass på helt andra saker än att träna och spela fotboll.
Många minuter av träningen läggs på att fånga allas uppmärksamhet och repetera information och instruktioner då inte alla lyssnar. Situationen drabbar de grabbar som verkligen kommit för att fokusera på fotbollen och vi märker att frustrationen bland dem ibland är tydlig.
Vi känner att vi behöver hjälp från er föräldrar med att prata med ert barn om vikten av att vara en bra kompis och lyssna på instruktioner och information. Tänk också på att man kommer väl förberedd till träningen med både lite mellanmål i magen och att toalettbesök är avklarade inför träningen.
Slutligen vill vi gärna se fler föräldrar på plats under träningarna nu när restriktionerna tillåter för att tillsammans kunna förbättra stämningen och få en kul avslutning på säsongen.
Hälsningar ledarna
| IFK Falköping FF Grön (borta) | 6 aug, 19:15 |
| Intresseanmälan Forwardcupen | 7 aug |
| Forwardscupen | 7 aug |
| Trollhättans BoIS Vit (hemma) | 16 aug, 10:00 |
| Falköpings FK Röd (hemma) | 16 aug, 15:30 |
|
|
Supporter Halsduk |
| 27 maj | Råda Sommarfotboll 2026 |
| 21 maj | Välkomna på Lördag! |
| 20 maj | Välkomna på Lördag! |
| 19 maj | Intersport popup store |
Väldigt bra skrivit. 👍 Jag förstår er situation och frustration. Vi har tagit upp det ni skrivit och diskuterar det hemma och hoppas att det kan hjälpa. Bra att ni informerar om att ni vill ha föräldrar på plats, då försöker vi att hjälpa till nästa gång.
RapporteraRapportera
Jag har pratat med Linus förstås och jag eller min man är oftast på plats på träningarna men hur nära planen vill ni att vi står? Tyckte det är svårt att veta vart jag ska stå
RapporteraRapportera
Tack för bra info👍 Vi får alla hjälpas åt. Kommer att närvara på alla träningar framöver. Är väldigt tacksam att ni ställer upp som tränare till våra grabbar på er fritid. Ni gör ett fantastiskt jobb 🙏
RapporteraRapportera
Bra att ni informerar! Förstår att det är frustrerande. Vi hjälper till för att det ska bli ett bra avslut på säsongen! Tack för att ni kämpar på med gänget 🙏
RapporteraRapportera