Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Råda BK P15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Råda BK P15.
P15
Följ oss för uppdateringar
Det är lite "dagen efter" så här på måndagen efter Laxacupen. Sega kroppar och skallar efter händeserika dagar i Halmstad.
Men vilka härliga dagar det varit. Härligt väder, underbar gemenskap bland spelare, ledare och supporters och fin fotboll mot bra motstånd.
Vi ledare vill verkligen tacka alla inblandade för lyckade dagar på Laxacupen!
Vad händer då härnäst för laget?
Ja, under veckan som kommer planerar vi två frivilliga träningspass för de som är på hemmaplan innan den obligatoriska höstsäsongen drar ihång under vecka 32.
Under söndagen vecka 32 (9 augusti) spelar vi också våra första seriematcher så när killarna fått tillbaka energin efter Laxacupen är det dags att komma igång igen och vara redo för en händelserik höstsäsong.
Här lite kort vad som händer i höst som vi vet just nu:
Domaruppdrag:
Ny domarlista kommer inom kort på de matcher som vi ska döma under hösten. Även fortsatt är det P10 och P11 (7-manna) som gäller för oss. Är någon även sugen på att döma 9-manna så hör av er till Jesper så skapar vio en lista med killar som kan ställa upp om det behövs.
Seriespel:
Vi kommer fortsätta spela i tre serier under hösten (U15 Västergötland, Div 5 Trollhättan, Div 5 Lidköping). Detta innebär fortsatt många matcher så räkna med mycket spel under augusti och september.
Kvalspel:
Under oktober och början av november kommer vi att kvala till Regional Serie 2027. Detta innebär cirka 5 matcher och först i början av september vet vi vilka lag vi kommer att spela mot.
Föräldra- & spelarmöte:
Vi kommer att ha ett kombinerat föräldra- & spelarmöte någonstans i månadsskiftet augusti/september där vi kommer att informera om slutet av säsongen och hur vi tänker inför säsongen 2027. Datum för detta kommer.
Viinteridrotter:
Om man håller på med fler idrotter så uppmuntrar vi förstås detta. Vi ser verkligen positivt på att killarna dubbelidrottar, men vi önskar att fotbollen prioriteras fram tills ordinarie säsong är slut i början av oktober. Om man vill prioritera annan aktivitet innan detta så önskar vi en dialog med spelare & förälder så att vi tillsammans kan ha en plan för deltagandet under hösten.
I och med att vi också kommer att ha tävlingsmatcher hela vägen fram till början/mitten av november så kommer det att vara viktigt med dialog och planering mellan alla parter om man vill vara med och konkurrera om en plats i laget som kommer kvala under oktober och november.
Frågor eller funderingar
Tveka inte att höra av er till oss ledare så ska vi svara så bra vi bara kan.
| Träning | 3 sep, 18:30 |
| Skövde AIK Vit (hemma) | 3 sep, 19:15 |
| Träning | 4 sep, 16:15 |
| Tipspromenad | 6 sep, 09:00 |
| Gerdskens BK Vit (borta) | 6 sep, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera