Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Råda BK P15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Råda BK P15.
P15
Följ oss för uppdateringar
Det börjar att närma sig Laxacupen och sommarens fotbollshöjdpunkt för vårt lag.
Onsdagen den 22 juli till söndagen den 26 juli är det som gäller och nedan är mycket av den info som både spelare och föräldrar behöver känna till.
SAMLING:
Vi samlas nere i Halmstad 20:00 onsdagen den 22 juli. Vi kommer att bo på Sannarpsgymnasiet som ligger precis bredvid där vi spelar de flesta matcherna.
Alla ansvara alltså själva för att ta sig till och från Halmstad. Har man problem att komma dit så försöker man själv att lösa skjuts med en lagkompis. Hittar man ingen så kontakta någon av ledarna så försöker vi hjälpa till.
Alla spelare ska ha ätit kvällsmat innan samlingen då inte detta ingår i cupavgiften.
MATCHER:
Vi kommer som bekant att ha två lag med i cupen som totalt består av 22 lag i vår klass P15. Båda lagen har hamnat i sexlagsgrupper och tillsammans med slutspel och placeringsmatch innebär detta minst sju matcher per lag.
Matcherna är 2 x 20 minuter och spelas på Halmstad Arena eller på Skedalaheds IP
Följande spelschema har Lag Vit:
Torsdag: 10:10 Astrio (Halmstad Arena 1), 16:00 Skurup (Halmstad Arena 2)
Fredag: 08:00 Sölvesborg (Halmstad Arena 1), 11:20 Habo (Halmstad Arena 2)
Lördag: 08:00 IFK Katrineholm (Halmstad Arena 1), Ev Slutspelsmatch
Söndag: Slutspelsmatch eller placeringsmatch
Följande spelschema har Lag Grön:
Torsdag: 10:10 Laholm (Halmstad Arena 2), 16:50 Pukeberg (Skedalahed A)
Fredag: 10:30 Gais (Halmstad Arena 1), 16:20 Limhamn (Halmstad Arena 2)
Lördag: 09:40 Simrishamn (Halmstad Arena 1), Ev Slutspelsmatch
Söndag: Slutspelsmatch eller placeringsmatch
LAGEN:
Nedan är de båda lagen som de ser ut just nu. Det som kan ändra dessa är sjukdomar och skador inför cupen. Vi vill att alla eventuella skavanker och sjukdomssymptomer ska berättas för ledarna hela vägen fram till onsdag kväll då vi har möjlighet att ändra i lagen fram till första match. Lagen ser ut som de gör av en anledning och då har vi som ledare möjlighet att kalla in ersättare eller ändra om.
Lag Vit:
Oskar Öst, Alvin Lövgren, Frank Segerqvist, Oskar Jonsson, Holger Tegneklint, Ivar Strandroth, Rayan Shwan, Love Åkervall Forsberg, Tage Rydstedt, Milo Sabel Andersson, Nils Falk, Gustav Rexhag, Holger Lokrantz, Frans Ek, Hugo Mellström, Nils Westerling, Moral E Helawe, Sigge Ljunggren
Lag Grön:
Lucas Berg, Charlie Hellström, Ludvig Olsson, Tage Hektor, Justus Bankemyhr, Liam Johansson, Nils Gyltman, Elvin Broberg, Mohammad Alhaj, Lionel Falk, Silas Hedberg, Lucas Larsson, Olle Junker Ljungberg, Oskar Larsson, Arvid Carlsson, David Li
TRÄNINGAR INFÖR CUPEN:
Varje spelare räknar vi med kör egenträningen som givits ut med de fem fyspassen. Utöver detta kommer vi att ha tre stycken gemensamma träningar och kallelser för dessa har skickats ut.
Spelarnas fysiska status kommer att ha stor påverkan för våra lag under cupen och minst sju matcher på fyra dagar kommer att vara tufft. Därför är det viktigt att egenträningen sköts.
ÖVRIG INFO:
Packlista, schema över dagarna m.m. kommer i slutet av vecka 29.
Läs dock gärna mer om cupen på: Laxacupens hemsida
| Träningsmatch mot Lidköpings fk | 5 aug, 19:00 |
| Träning | 6 aug, 19:00 |
| Träning | 7 aug, 16:00 |
| Wargöns IK (borta) | 9 aug, 17:00 |
| Trollhättans IF (borta) | 9 aug, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera