Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Råda BK P14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Råda BK P14.
P14
Följ oss för uppdateringar
Den nuvarande pandemin ändrar förutsättningarna rejält. Inte minst när det kommer till fotbollen.
När det gäller våra ordinarie Poolspel denna vår är de inställda, men det är helt okej att spela matcher enligt de riktlinjer som kommit från Västergötlands Fotbollsförbund.
Vi i Råda P9 har sett positivt på att låta våra killar spela matcher mot andra lag och har därför hört av oss till andra föreningar för att få ihop matcher i maj och juni.
Målsättningen är att alla killar i laget ska få spela matcher vid tre tillfällen och som det ser ut nu så kommer detta kunna att bli verklighet.
Alla datum och tider är dock ännu inte spikade, men beräknas kunna bli det under vecka 19.
Dock har vi våra första matcher nu på söndag den 3 maj när vi ska möta två stycken Götenelag på Västerby IP i Götene.
Precis som längre fram kommer vi att åka med 9 killar (för att få jämna byten) och de som ska med och spela har fått en kallelse via laget.se
När det gäller föräldranärvaro på dessa matcher är dock förbundets och föreningens rekommendationer att det precis som på träning inte kommer några vuxna och tittar på för att undvika folksamlingar och möjlig smittspridning.
I nästa vecka kommer alltså som redan skrivit mer info om matcher, tider, datum och matchgrupper. Under denna turbulenta vår hoppas vi dock att ni som föräldrar har överseende med att det kan bli snabba ändringar och att ni förstår att vi som ledare gör allt i vår makt för att ändå ordna en så normal fotbollssäsong som möjligt för våra fotbollssugna killar.
| Säsongen 2026 | 11 jan |
| Träning | 14 jan, 17:30 |
| Träning | 16 jan, 16:00 |
| Träning | 21 jan, 17:30 |
| Träning | 23 jan, 16:00 |
Skulle det blir någon plats över imorgon så är Alfred gärna med. Vi kommer ändå vara i Götene hos hans mormor..
RapporteraRapportera
Hej! Kul med match!👍
RapporteraSer i kalendern att det är grupp 1 o 2 som spelar i morgon, hur vet man vilka som är i dessa grupper?
Rapportera
Som det står i inlägget ovan är inga datum och tider ännu spikade då det är vi ledare som själva måste sköta detta i dessa Coronatider då organiserade Poolspel inte arrangeras från förbundet. Precis som det står i inlägget ovan så är det inte heller några matchgrupper satta, utan dessa sätts denna vecka 19.
RapporteraAtt vi snabbt fick åka med 9 killar till Götene i söndags berodde på att Götene undrade om vi kunde spela och då satte vi ihop ett lag för detta.
Om allt går som planerat kommer vi att kunna sätta ut alla tider, matcher samt vilka spelare som ska åka vart denna vårsäsong under denna vecka.
Rapportera
Kul att Olof trivs och tycker det är roligt, uppskattat från oss tränare att du förmedlar detta milia83, gör det hela roligare även för oss!
RapporteraRapportera