Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rydboholms SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rydboholms SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Seger i seriefinalen, vilket även resulterade i serieseger! Och på vilket sätt killarna gjorde det på!
Det som var en något nervkittlande tillställning på förhand, blev till en komfortabel 90-minuters resa mot serietvåan Sätila. Det var RSK som tog tag i taktpinnen efter några minuter då Sätila började med att försöka störa oss högt upp och skapade väl egentligen inga farligheter på det viset. Utan det var RSK som tog ledningen med 1-0 redan i den 7:e minuten genom ett långskott av Simon som gästernas målvakt inte klarade av att hålla utanför stolparna. Efter detta mål är det total dominans av RSK som spelar upp hela sitt register, det är bra fart på anfallsspelet och ett fantastiskt deltagande i det defensiva arbetet. Man kan verkligen inte säga att matchen står och väger, utan vi väntar bara på att det skall lysa 2-0 på tavlan. Det hänger onekligen i luften, många fina anfall med snudd på utökad ledning för RSK. Och så äntligen, i den 29:e minuten smäller Koski till med att lura upp Sätilas backlinje på läktaren och dunka in 2-0-målet med sin vänsterfot. Och som att detta inte vore nog så redan i den 35:e minuten får Westlund göra ett välförtjänt mål och utökar vår ledning till 3-0. redan efter 2-0-målet fick man känslan av att Sätila inte orkade att replikera, och när vi nu gjorde 3-0 så känndes det ännu mera som att det var klart....(fast det säger man ju aldrig högt) Och när det säkert känns som allra jobbigast i Sätilaleden och då man väntar på halvtidsvilan så kommer 4-0-målet i den 44:e minuten inprickat av Simon.
Halvtidssnacket är naturligtvis positivt, vi alla är nöjda med vår prestation och pratar som vi alltid gör om att vara påkopplade i de sista 45 minutrarna. Vi vill ju verkligen inte släppa in Sätila i matchen.
Den andra halvleken speglar den första rätt så väl, det är RSK som står för ägandet av bollen och har full kontroll på händelserna ute på planen. I den 64:e minuten kommer vårt 5-0-mål genom Koski och matchen är ju givetvis redan avgjord. I RSK byter vi så att alla killar på bänken får speltid, och de sista 15-20 minutrarna av matchen är en enda stor glädje för RSKspelare och publik. Så när dagens huvuddomare, Robert Hedberg blåser för full tid så bryter stora glädjescener ut.
Sammanfattning: Att klara av att bära favoritskapet under hela säsongen och få avgöra serien på hemmaplan är helt fantastiskt. Ett fantastiskt år med många fina fotbollsframgångar som lovar gott inför framtiden.
Ett stort tack till Sätila SK för 2 trevliga matcher i år och som vi får lyckönska i stundande kval till div. 4.
| Viskafors IF (hemma) | 17 maj, 16:00 |
| Rydboholms SK U (borta) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 19 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 19:00 |
| Kronängs IF (hemma) | 21 maj, 19:15 |
Grattis!👍
RapporteraRapportera