Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rydboholms SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rydboholms SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vi avslutade vårsäsongen på Kransmossens konstgräs med en betryggande seger över KIF med 4-1!
Kinnahult kom från en stark poängtrend där den egentliga "missen" var sist mot Fritsla där de flesta KIFare hade tänkt att inkassera 3 poäng, men det blev 1 poäng som räddades i slutet på straff inslagen av Steffen Mohr Paulsson. S M P som för övrigt har stått för 34% av måltillverkningen i KIF och tillsammans med den f n. skadade Adam Josefsson har duon fabricerat hela 63 % av alla målen i KIF, alltså 2 mycket målfarliga herrar. Detta var vi fullt medvetna om i RSK och fick ju själva uppleva detta när vi gästade Horndalsvallen i våras, då S M P lyckades att reducera och kvittera vår 2-0 ledning inom loppet av 3 minuter i matchens slutskede. Så inför matchen var vi väldigt klara på hur vi skulle ta oss an våra motståndare. Se till så att vi hade så liten spelyta 3 bakom vår backlinje som möjligt.
Matchen börjar lite trevande från båda lagen men efter ca 5-10 minuter så tar RSK över mer och mer. Vi skapar en handfull chanser från kanter, centralt och ett par försök till skott som är mera farliga för fåglarna i trädet bakom mål än för burväktare Daniel Ask i KIFmålet. KIF har ett farligt genombrott som Johan avvärjer med en vältajmad utrusning och får bollen till hörna som blir resultatlös. Men i den 17:e minuten får vi ett anfall centralt som Coffa vackert assisterar Koski som kommer in i straffområdet från vänster och lägger bollen i målvaktens bortre gavel. RSK fortsätter att mata på med offensivt spel och ett väldigt tryggt försvarsspel med den centrala diamanten Hampus, Skogman och Apel. Sedan gör Isak på höger och den för dagen nyinsatte vänsterbacken Westlund ett kanonjobb både offensivt och defensivt. Westlund som för övrigt höll på att göra ett drömmål efter en brytning på mittplan, avancerade ända in i straffområdet där bollen oturligt gick precis utanför målramen. RSK fortsätter att sätta KIFförsvaret på många prov, vi har många lägen att utöka vår ledning men det är lite skärpa som saknas i dessa avslut. Men i den 33:e minuten har vi ett liknande anfall som när vi gjorde 1-0, fast denna gången är det Mackan som blir helt frispelad av Philip. Och ensam med Daniel Ask i så väntar Mackan (kändes som att situationen skulle rinna ut i sanden) till målvakten gör ett misstag och slår resolut bollen in bakom en chanslös keeper. Skönt att få utdelning på sådant bra spel och att vi kan gå till halvtidsvila med 2 måls ledning.
I pausen är det positivt som oftast hos killarna, vi pratar om vikten av att vi skall vara fortsatt offensiva, tåmoidiga och framför allt så skall vi vara noggranna både i offensiven och defensiven. Vi känner att KIF inte hotar oss på det sätt som vi hade trott, men vet av historien att det alltid är tufft att spela 90 minuter mot detta gäng.
Den andra halvleken börjar med ett per riktigt bra chanser till att göra 3-0 men det för dröja tills den 53:e minuten då vi kommer runt på vänsterkanten genom Simon som serverar Philip en boll som han helt fristående kan sätta enkelt i mål. Ett riktig skönt mål som faktiskt kändes som att vi stängde matchen med. Men som oftast får motståndaren alltid någon hel eller halvchans, så även i denna match. Tror att vi är 3 mot 1 ute vid vår vänstra hörnflagga, där motståndaren med lite tur och skicklighet får med sig bollen, spelar in den framför vårt mål och vem kommer där om inte S M P och trycker in reduceringsbollen till 3-1. Återigen ett litet onödigt mål från vår sida, men som sagt. Det var ett mål där vi inte var utspelade/upprullade utan vi var kanske lite för trygga i situationen där vi inte trodde att någon målchans skulle skapas. Efter detta så är det väl lite mera kamp än inledningsvis i matchen (för övrigt en väldigt juste fight i nästan hela matchen, återkommer strax med mer detaljer) och KIF försöker att forcera för ännu en reducering. Men efter att vi har bytt ut Isak och Westlund och fått in Jesper och Putte så lyckas vi defenitivt stänga matchen då vi gör 4-1 i den 90:e minuten genom en omställning ut på vår vänsterbreddare för dagen, Simon i en löpduell rundar mittbacken och slår ett perfekt inlägg till en målsugen Putte som ensam framför mål sätter bollen nere vi målvaktens högra stolpe, ett vackert anfall och avslut. Efter detta så väntar vi alla på att domarens tilläggstid skall ticka slut och när vi då på tilläggstid (ca 40 sekunder kvar) spelar upp bollen till Simon som tar emot bollen felvänd ca 10 meter in på motståndarnas planhalva och täcker bollen, då kommer Fredrik Karlsson för tillfället högerback i KIF och fullkomligt kapar Simon bakifrån! Det är i min värld så nära rött kort man kan komma, att i underläge med 4-1 och med några sekunder kvar ta ett sådant beslut är helt oacceptabelt, hoppas att det inte blir någon långtidsskada efter detta överfall och att Simon kan vara med till hösten igen. Under tumultartade former blåser domaren av matchen efter denna situation och vi har inkasserat ännu en skön 3-poängare innan sommaruppehållet.
Summering: En skön seger mot ett tufft motstånd, där vi stod för kreativiteten och hade en klar och tydlig ide om hur vi skulle anfalla och försvara oss. KIF ser ut att tydligt sakna sin andra anfallshälft Adam Josefsson som bevisligen tillför mycket i anfallsspelet. Detta tar ju på inget sätt ifrån RSK-killarnas sätt att genomföra matchen, en gedigen laginsats med ett för dagen bättre spel än vad KIF kunde matcha.
Nu tar vi semester från träning och matchande på några veckor för att den 10 Augusti starta den avslutande delen av säsongen mot Bollebygd/Olsfors på Björnskogsvallen. Hoppas att all våra trogna publik och supportrar får en trevlig semester och att vi syns på den nylagda S E-vallen till hösten, där vi b l a. kommer att få spela en spännande DM-kvartsfinal mot IF Elfsborg.
| Viskafors IF (hemma) | 17 maj, 16:00 |
| Rydboholms SK U (borta) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 19 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 19:00 |
| Kronängs IF (hemma) | 21 maj, 19:15 |
Detsamma! Nu är snart det nya gräset på plats!
RapporteraRapportera