Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rydboholms SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rydboholms SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Sista vårsäsongsmatchen mot Högvads BK blev väl inte den klang och jubelföreställning som man hade tänkt sig innan vi äntrade S E-vallen i Tisdags. RSK pratade om vikten av att ha tålamod och verkligen försöka att få med så många som möjligt i anfallsspelet. Vi hade även ändrat om en del i startelvan för att försöka få till ett litet annat spel.
I matchens inledning blir vi snabbt varse att HBK inte var så intresserade av att spela ett etablerat anfallsspel, det var ett väldigt lågt försvarsspel med nästan alla spelare för att vid bollvinst slå en lång boll i djupet på deras två forwards. Ett "spel" som på intet sätt är utvecklande för fotbollen i längden, men kan vara nog så effektiv på kort sikt. Och det finns ju inga hedersamma förluster som kan summeras i slutet av säsongen och bringa extrapoäng till tabellen. Så det gäller att bemästra även denna typ av motstånd, vilket vi till sist gjorde med en marginal på 4 minuter.
Matchen var tyvärr i sin helhet en riktigt tråkig historia, med ett RSK som försökte att spela boll på marken genom de olika lagdelarna. Men oftast med ett litet för lågt tempo på både fötter och boll. Vi hade förvisso några frilägen som vi kanske skulle ha satt, men sådan är ju fotbollen ibland. Tror att vi hade ett bollinnehav på nästan 90/10 sett över hela matchen, vilket gör det så jobbigt att HBK tar ledningen i den 69:e minuten på en chans som de vaskar fram. Efter detta blixtnedslag i RSK-killarnas trygghetszon blir vi lite mera aktiva, både med och utan boll Så det var en lättnande känsla när vi får in kvitteringen bara 3 minuter senare genom Niklas Apelkvist. Och i den 86:e lyckas vi göra segermålet genom en fin framspelning av Coffa till Daniel Koski som ensam med den utrusande målvakten lobbar bollen i tom kasse.
Summering: En match som vi pratade om att vi skulle vinna på pappret, men att vi INTE fick underskatta HBK för de har trots allt tagit ett par fina skalper i serien. Men det blev nog en blandning av trygghet och naivitet som gjorde att vi inte kom upp i full standard. Men det är ju en styrka att vinna även om man inte presterar på topp, så vi är glada att vi lyckades att ta med alla 3 poängen denna gång.
Vi önskar HBK fortsatt lycka till i serien och möt i den sista omgången på Hallevi i Mjöbäck den 1 Oktober.
| Viskafors IF (hemma) | 17 maj, 16:00 |
| Rydboholms SK U (borta) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 19 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 19:00 |
| Kronängs IF (hemma) | 21 maj, 19:15 |
Kloka ord! Det finns inga lätta matcher även om det skiljer många steg i tabellen. Mot Byttorp gäller det att var på högsta topp i 90 minuter!
RapporteraRapportera