Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Roslagskulla IF- Fotboll Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Roslagskulla IF- Fotboll Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Eftersom att sista gruppen spelades först i fredagsnatt så fick vi sent reda på att vi gått vidare till slutspel som en av de bästa tvåorna.
Vi hamnade i en slutspelsgrupp tillsammans med Blue Hill, Värmdö och Kungsängen. En tuff grupp.
Förutom att Denny, Jeppe och Sjöblom bytts ut mot Lidde, Linus och Fredrik så var truppen densamma som veckan innan.
Första matchen gick mot Blue Hill som för i år är nykomlingar i div 4. Där gick vi på pumpen och förlorade med 1-0 trots en del chanser.
I match två stod div2-laget Värmdö som motståndare. Vi spelade riktigt bra och vinner matchen med klara 3-0 efter mål av Jorge, Gaz och Linus. Nu var läget så att om vi vann sista gruppspelsmatchen så vann vi gruppen.
Tyvärr lyckades vi inte med den saken och förlorar med 2-1 där Gaz gjorde sitt femte mål för turneringen.
Totalt sett en godkänd turnering. Kul att se Tome i mål som gjorde många fina räddningar. Nu fokuserar vi på utomhusfotbollen.
| Träning | 19 maj, 20:30 |
| Träning | 21 maj, 20:30 |
| Skå IK & Bygdegård (borta) | 24 maj, 18:15 |
| Träning | 26 maj, 20:30 |
| Träning | 28 maj, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera