Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Roslagskulla IF- Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Roslagskulla IF- Fotboll.
Roslagskulla IF
Följ oss för uppdateringar
Så har då den nya styrelsen träffats för första gången. Det var trevligt att börja lära känna gänget lite bättre. Just att bli ett gäng som trivs ihop är också något som vi ska försöka arbeta med genom hela föreningen, oavsett om du är spelare, ledare, förälder eller gammal supporter. Bara att komma ner till Lötis när något av lagen lirar match och titta och heja lite betyder så oerhört mycket för klubbgemenskapen. Tillsammans är vi de enda som på sikt kan få föreningen att överleva.
Vi började fördela våra arbetsområden mellan oss igår. Jag kommer ansvara för ungdomsverksamheten och Kulla-cupen. Erik Jansson blir styrelsens representant gentemot seniorverksamheten. Tina Klevstad chefar över serveringen. Mikael Lundegard, Fredrik Möller och Jonas Järnholm bildar en sponsorgrupp m.m. Vi återkommer med mer utförliga beskrivningar av våra olika områden, men alla kommer ha ansvar för vissa delar. På det viset hoppas vi vara tydliga i vårt arbete.
När det gäller seniorerna så ser det riktigt bra ut. Första träningsmatchen spelades i helgen mot Roslagsbro och den slutade 2-2. Enligt rapporterna såg det riktigt bra ut, vilket förstås lovar gott inför framtiden. Ledarfrågan för A och B-lag är inte helt löst ännu, men vi har goda förhoppningar om att så sker inom kort. Styrelsen beviljade ett inköp av 20 st. nya bollar till seniorverksamheten.
Frågan om overaller/träningsställ togs upp, och målsättningen är att hitta en gemensam linje för detta för alla lag i föreningen. En viss subvention från föreningen är att vänta, men summan vill vi avvakta med tills vi har tagit in underlag från några olika leverantörer.
Medlemsavgiften fastslogs på årsmötet till 200 kronor. Den nya styrelsen bestämde nu den årliga aktivitetsavgiften till 500 kronor för ungdom. Seniorer betalar 600 kronor i aktivetsavgift plus 500 i ett utrustningsbidrag. Dessa 500 kan spelaren hämta åter i form av material hos den leverantör av utrustning/kläder föreningen väljer att arbeta med framöver. Vi kommer skicka ut fakturor till samtliga aktiva.
Bilbingon är vår viktigaste inkomstkälla och Ullis, Gunilla, Soile, Jenny, Kicki m.fl gör ett fantastiskt arbete med detta. Nu räcker det inte med deras insats utan detta är något vi alla måste hjälpa till med. Det har väl inte fungerat fullt ut, då det vid ett flertal tillfällen inkommer sena återbud eller att personen i fråga inte dyker upp överhuvudtaget. För att få bättre struktur på detta kommer man nu kunna köpa sig fri från "sin" kväll redan innan säsongen startar. På fakturan kan man välja att betala 300 kronor och på så sätt frigöra sig från bingoansvar. Då kan vi planera därefter och ta in ersättare i god tid. Detta gäller alltså bara bilbingon och inte Wiraspelen.
Vår hemmaborg Lötvallen är i stort behov av upprustning. Vi kommer se över anläggningen och göra en bedömning av vilka åtgärder som är rimliga att göra, både ur ett ekonomiskt perspektiv såväl som arbetsinsats. Här kommer det krävas någonting av oss alla och vi återkommer när vi utrett frågan.
Klubben firar som ni kanske vet 80 år i år. Självklart kommer vi uppmärksamma detta och arbetsplanen är att vi ska ha en sjujädra fest i samband med Kulla-cupen den 15 juni. Inget är spikat ännu, men gör en notering i era kalendrar om denna dag.
Ungdomslagen, våra två, börjar så smått röra på sig. Det har av olika anledningar varit rätt klen närvaro på de träningar vi haft, men nu skärper vi upp den delen efter sportlovet. Min förhoppning är också att vi under våren ska kunna sjösätta ytterligare ett lag, mixat tjejer och killar i åldrarna 04-06. Visst, det finns inte så mycket barn att engagera men vi kommer i alla fall göra ett seriöst försök.
Vi nöjer oss så för den här gången. Klart är att det var en oerhört inspirerad styrelse som träffades igår och det ska bli riktigt härligt att ta tag i alla de utmaningar som ligger framför oss.
/Roger
| Herrar Träning | 12 maj, 20:30 |
| P 2014-17 Träning | 13 maj, 17:00 |
| P 2018 Träning | 13 maj, 17:30 |
| Herrar Träning | 14 maj, 20:30 |
| Herrar IK Säbysjön (hemma) | 15 maj, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera