Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Räppe GoIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Räppe GoIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Första halvlek av matchen innehöll chanser från båda hållen, Filip Rothen var närmast att ta ledningen i matchen genom en farlig nick. 0-0 står sig efter 45 spelade minuter. Räppe har stått upp bra mot ett Rydaholm som spelar snabbt och med mycket spelvändningar.
Andra halvlek börjar Rydaholm bättre och kan trycka in 1-0 genom en kontring, men strax där efter så kan Rasmus Lönnborg kvittera genom att nicka in en frispark.
Tyvärr blir trycket från Rydaholm för stort och hemmalaget hinner göra 2-1 och 3-1 innan matchen är slut. Räppe får spela sista 10min med endast tio man på grund av skador. Samtliga spelare i Räppe ska ha beröm för att stått upp bra och kämpat på i 90min. Räppe ligger för tillfället 5a i tabellen.
| Ljungby IF (borta) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 19 maj, 17:15 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
| Träning | 22 maj, 17:00 |
| Torns IF (hemma) | 23 maj, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera