Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pixbo IBF Herrakademi
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pixbo IBF Herrakademi.
Herrakademi
Följ oss för uppdateringar
(JAS)
Några av ledarna i de bägge lagen (Richard Alexandersson och Mehregan Redjamand) har mötts vid några tillfällen på juniornivå - vid ena tillfället vann JIK mot PW i SM-kvarten i en rafflande suddenhistoria.
Ett år senare stod PW som vinnare av SM. Snacket innan denna matchen kunde mycket väl ha handlat om gamla minnen med hård, tuff men framförallt respektfull innebandy. Vi hade dock fått till oss att det inte helt säkerligen är samma tider. Denna gången möttes vi upp på mittplan och sa att vi pratat med respektive trupp för att spela schysst och respektfullt. Något som till stora delar av matchen ändå efterföljdes av NÄSTAN alla spelarna.
Matchen i sig själv var ganska avslagen, då man kunde se försiktigheten i närkampsspelet. Vi pratade om att släppa boll tidigt och komma till snabba avslut.
Jag ljuger om jag säger att vi följer gameplan. Ofta överarbetar vi situationerna och många suger på boll för mycket, första perioden är mycket jämn och vi pratar om att vi måste göra det vi är bra på. I period två spelar vi mer av den innebandyn vi behärskar - mindre junior.
Sista perioden är en av de sämre perioderna vi spelat och den slutar 5-4 till oss (även om Zenith faktiskt till och med förtjänade att vinna den) rimligt vore att i omklädningsrummet spendera tid på att analysera och gå igenom vad som hände. Tyvärr var vi mest chockade över den brutala satsningen som görs mot en av våra spelare som leder till en hjärnskakning och minnesförlust.
Hannes Torgnysson minns inget av matchen och ironiska i det hela är att jag önskar samma minnesförlust för hela laget. Dock vill jag absolut inte att anledningen till minnesförlusten skall vara en blind-side tackling med några få minuter kvar av en redan avgjord match.
Hannes är förhoppningsvis tillbaka inom en vecka, hur lång tid den som delade ut tacklingen bör vara borta låter jag vara osagt.
Slutresultat: 12-5 med bitter eftersmak tyvärr.
// Coach Merre
Matchfakta:
Pixbo Wallenstam IBF - IK Zenith
12-5
(1-0, 6-1, 5-4)
1-0, Benjamin Schill (Gustav Lindberg)
2-0, Oscar Hammarqvist (Teodor Stenberg)
3-0, Jakob Heins (Hannes Torgnysson)
4-0, Wictor Lundstedt (Viktor Green)
5-0, Oscar Hammarqvist (Teodor Stenberg)
6-0, Sebastian Österman (Kristian Ikponmwosa)
7-0, Oscar Winblad Bergholtz
8-1, Oscar Winblad Bergholtz
9-2, självmål
10-3, Hampus Nyberg
11-3, Teodor Stenberg (Gustav Lindberg)
12-3, Arvid Skrapste (Gustav Ringhagen)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera