Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pixbo IBF Damakademi
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pixbo IBF Damakademi.
Damakademi
Följ oss för uppdateringar
Pixbo Wallenstam tog ett tidigt grepp om matchen. Men FBC Lerum tog över vände och vann med 5-4. Pixbos backar var målskyttar i tre av fyra mål.
Pixbo Wallenstam startade matchen med mycket energi och beslutsamhet i första perioden som gav Pixbo ledningen med 1-3. Redan drygt fyra minuter in i matchen blev det utdelning då backen Tilda Lundqvist satte första målet. Nästa back att noteras i målprotokollet var Frida Hellström knappt fem minuter senare. I periodens sista minut var det återigen en back som var målskytt. Genom ett välplacerat långskott satte Alicia Svartling 1-3-målet vilket också var hennes första mål i JAS denna säsong.
I andra perioden åt sig Lerum mer och mer in i spelet samtidigt som Pixbo tappade tempo och sitt tidigare grepp om matchen. När Pixbo drabbades av sin andra utvisning i matchen kunde Lerum reducera till 2-3 i powerplay.
I inledningen av tredje perioden fick Lerum ytterligare energi genom sitt kvitteringsmål. Trots att Pixbo åter kunde rycka åt sig ledningen till 3-4 och kämpade stenhårt kom Lerum tillbaka och vann slutligen matchen med 4-5.
Pixbos back Alicia Svartling var som alla andra i laget väldigt besviken efter förlusten. Så här kommenterar hon matchen:
– Jag tycker vi hade matchen och att vi spelade bra. Vi hade bra stämning i laget och peppade varandra från bänken. I andra och tredje perioden gick vi ner oss lite och det är därför vi tappar det i försvaret. Jag känner att jag och de andra tjejerna är lite trötta på att förlora trots att vi spelar bra. Nu måste vi ta tag i det och börja vinna igen.
Berätta om ditt premiärmål i JAS för säsongen
– Det var ju egentligen Lovisas förtjänst – jag fick en grym passning av henne som jag tar med mig in. Jag såg att vi hade mycket trafik framför målet och tänkte att jag kan skjuta trots avståndet – jag är i höjd med mittlinjen. Jag sätter skottet i bortre så det är svårt att se för målvakten som är skymd.
Du var ju forward tidigare – vad ligger bakom omskolningen till back?
– Det är nog vår tränare Mikael som ligger bakom det beslutet. Han ser väl att det funkar bra för mig på backen och vi är rätt få backar i laget. Det var lite jobbigt i början när jag var ovan men nu tycker jag det känns bra. Den stora fördelen med att vara back är att man har mer tid på sig – att hitta passningsalternativ och lägen och bestämma vad man vill göra med bollen.
Målen
0-1 Tilda Lundqvist
0-2 Frida Hellström (Maja Fogelhamre)
1-3 Alicia Svartling
3-4 Lina Sjöberg
Redan på söndag den 14 november kl. 14.00 har Pixbos JAS-lag chans till revansch då man möter Varla på bortaplan.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera