Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Futsal Club
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Futsal Club.
Örebro Futsal Club
Följ oss för uppdateringar
I går lördag spelade vi 2 riktigt bra träningsmatcher i Idrottshallen i Frövi, arrangerad av Frövi IK. Tanken var att få känna på riktigt bra motstånd inför SM-slutspelet 1-2/2.
I första matchen ställs vi mot den regerande SM-trean, Falcao FC (Stockholm). Vi gör vår bästa match, i vår korta historia, och lyckas vinna med 4-2. Det var visserligen mycket som gick med oss samt att dagens målvakt, Zana, storspelade, men det är också ett tecken på att vår plats i Futsallsvenskan är befogad.
Den andra matchen spelades mot FC Mellerud, ett lag som är riktigt bra och vann bla Arvika-cupen senast, Brönske Night Open. ÖFC går segrande ur striden med 4-1 och jag tycker vi hade ganska bra koll matchen igenom.
En riktigt bra genomkörare som sagt. Känns som att vi har nåt bra på gång. Nu hoppas vi att alla spelare får vara friska, så ska vi finslipa lite inför SM och se om vi kan ställa till det lite i Sverige-eliten.
/Pilen
| Future Herr Kick-off med ÖFC Future Herr | 20 sep, 19:00 |
| ÖFC Flickakademi Träning | 22 sep, 16:50 |
| Herr Träning | 22 sep, 20:30 |
| Future Dam Träning | 24 sep, 16:45 |
| Herr Träning | 24 sep, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera