Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Oddevold A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Oddevold A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Han började sin fotbollsbana i Vänersborgs FK och har sedan även spelat för Vänersborgs IF, Skoftebyns IF, FC Trollhättan och IK Gauthiod. Mest känd för uddevallapubliken är han så klart för sina år i FCT, där han under fyra år gjorde över hundra matcher för klubben.
Jonas Emanuelsson är 28 år och trivs bäst på det centrala mittfältet. Nu byter han alltså från våra seriegrannar i öst till Oddevold.
På bilden ovan hälsas Jonas Emanuelsson välkommen till Oddevold av sportchefen Mats Johansson (till vänster) och fotbollsutskottets Tony Fylksjö.
Han skrev på papperen strax innan han skulle ut till sin första träning med oss, som började kl 17.00.
Varför valde du Oddevold?
Det är ett Div 1-lag. Sedan har vi varit i kontakt med varandra tidigare år och varit nära. Oddevolds spelsätt attraherar mig också mycket.
Hur vill du beskriva dig själv som fotbollsspelare?
Jag vill gärna spela centralt på mittfältet och så gillar jag, att ha mycket boll, där jag vill fördela spelet. Jag vill också komma fram till avslut.
Vad tänker du om Oddevold som förening?
Det är en förening med höga ambitioner och med en bra ungdomsverksamhet. Den är välskött och är på framfart och vill ta nästa steg.
Vad har du för tankar om spelåret 2022?
Min ambition är att vi ska vara ett lag på den övre halvan.
Har du spelat i samma lag som några av dina nya lagkamrater?
Fredrik Sundström, Emil Niklasson, Pontus Johansson, Kenan Mehovic och kanske nån till som jag inte kommer på nu.
Vi hälsar Jonas Emanuelsson hjärtligt välkommen som den 21:a spelaren i A-truppen!
Inga kommande aktiviteter
Välkommen Jonas!
RapporteraGott jobbat av FU
Rapportera
Riktigt bra! Lycka till i Oddevold!
RapporteraRapportera