Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Oddevold A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Oddevold A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Hans tre år äldre Elliot bror har redan tillbringat tre år i A-truppen och spelat 47 matcher i A-laget och nu är det dags för Adam Stroud att göra honom sällskap i Oddevold.
Adam började i Oddevolds fotbollsskola, men när han var tolv år gick han över till Rosseröds IK, som han representerat fram till nu. Bara en dryg månad efter sin 14-årsdag debuterade han i A-laget i Div 5 mot Smögen och i år har han spelat tio av 13 matcher för laget i Div 4, vilket resulterat i 5 mål och en andraplats i den interna skytteligan.
Han har under ett drygt år, från sommaren förra året, tränat regelbundet med vår A-trupp och har lärt känna lagkompisarna och tränarna väl.
- Det är bra killar i laget och jag gillar tränarna, så jag vet att jag kommer att trivas i föreningen, när jag nu är med ”på riktigt”.
Adam är en snabb spelare, som mestadels i sitt seniorliv har hållit till på högerkanten på mittfältet.
När jag till sist frågade Adam, efter att han skrivit under tvåårsavtalet (som också var tvunget att innehålla pappa Jonathans namnunderskrift, då han själv är under 18 år), hur det kändes att vara spelare i Oddevolds A-trupp svarade han snabbt och koncist:
- Spännande och gôtt.
Oddevold hälsar Adam Stroud välkommen till föreningen!
Landskrona BoIS (hemma) | 1 jun, 17:00 |
A-laget - Landskrona BoIS | 1 jun, 17:00 |
Träning | 2 jun, 14:30 |
Träning | 3 jun, 14:30 |
Träning | 9 jun, 14:30 |
Detta kommer att bli bra för oddevold
RapporteraRapportera
Härligt med xramtidslöften välkommen till Oddevold Adam
RapporteraRapportera
Fratidslöfte
RapporteraRapportera