Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Ungdom (Innebandy)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Ungdom (Innebandy).
Innebandyn
Följ oss för uppdateringar
ÖSK Ungdom har gjort klart med huvudtränare för det P15-lag bestående av spelare födda 2000 och 2001 som startats inför säsongen 2015/2016. Det är Christoffer Tjärnlund som får ansvaret att leda laget.
- Tjärnlund har stor erfarenhet från utveckling av unga spelare. Han är engagerad, kompetent och vill hela tiden utveckla och utvecklas. Ett perfekt namn för det här laget, kommenterar Ted Waltersson-Larsson som är anställd innebandyansvarig på ÖSK Ungdoms kansli.
Christoffer Tjärnlund kommer senast från en roll som huvudtränare för Lillån IBK’s juniorallsvenskalag och har tidigare varit huvudtränare för bland andra Ekebys herrlag i division 1.
Under onsdagen träffade Tjärnlund spelarna och övriga ledare för en första informationsträff på ÖSK Ungdoms klubbhus nere på Ladugårdsängen, även om han rent formellt tillträder tjänsten 1 augusti.
- Jag är glad att få vara en del av en så genomtänkt satsning som det här är, det lirar bra med min egen målsättning då jag verkligen vill utvecklas och nå långt. Att dessutom få inleda mitt engagemang i ÖSK Ungdom Innebandy med en så talangfull grupp unga spelare gör det så klart extra inspirerande, säger Tjärnlund själv.
Patrik Davidsson fortsätter som spelarutvecklare
Klubben har också förlängt med Patrik ”PD” Davidsson som spelarutvecklare samt också utökat rollen från enbart P13 förra säsongen till både P15 och P13 kommande säsong.
- ”PD” är extremt kompetent, erfaren och har varit oerhört uppskattad från både spelare och ledare för sina insatser säsongen som gått. Vi hade förvisso inte förväntat oss något annat med den erfarenhet han har från tränaruppdrag på elitnivå både i Sverige och utomlands, kommenterar Waltersson-Larsson.
Davidsson kommer även kommande säsong vara huvudtränare för Kumla Innebandys herrar i division 1, som slutade på en imponerande femteplats säsongen som gick - bara en poäng från allsvenskt kval. ÖSK Ungdom är tacksamma mot Kumla Innebandy för att få tillgång till Davidssons tjänster även fortsättningsvis.
P13-fortsättning för Jonas ”Silen” Eriksson
För P13-laget med spelare födda 2002 fortsätter Jonas ”Silen” Eriksson som huvudtränare. Som spelare har ”Silen” två VM-guld och tre SM-guld men har också firat triumfer på ledarsidan med P02-laget som förra säsongen bland annat tog guld i Storvretacupen och Örebrocupen.
Tre av nyckelpersonerna för utvecklingen av de tre äldsta ålderskullarna (2000-2002) på pojksidan nästa säsong blir alltså:
Christoffer Tjärnlund
Huvudtränare, P15
Spelarutvecklare, P15
Jonas ”Silen” Eriksson
Huvudtränare, P13
Patrik "PD" Davidsson
Spelarutvecklare, P15 och P13
Runt huvudtränarna kommer det också finnas kompetenta ledarteam med assisterande tränare, lagledare och andra viktiga roller. Föreningen kommer också rekrytera en målvaktstränare som får det övergripande ansvaret för föreningens målvakter.
- Vi vill inom några år utmana om SM-medaljer med våra äldsta pojklag och med ledare av den här kalibern ger vi verkligen klubben och våra spelare chansen till en utveckling i den riktningen, menar Waltersson-Larsson.
Är du född 2000 eller 2001 och intresserad av att spela i ÖSK Ungdom Innebandy P15 nästa säsong? Kontakta assisterande tränare Jonas Möller på 070-247 53 10 eller jonas_moller1@hotmail.com.
Spelare födda 2002 som är intresserade av spel i ÖSK Ungdom Innebandy P13 kontaktar lagledare Mikael Cullberg på 072-233 23 14 eller mikael.cullberg@hotmail.com.
| I-P 2010/11 Träning | 1 jan, 19:00 |
| I-P 2010/11 Träning | 1 jan, 20:00 |
| I-P 2010/11 Träning | 1 jan, 20:45 |
| I-P 2012 Storvretacupen | 2 jan, 08:00 |
| I-P 2012 Storvretacupen | 2 jan, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera