Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Futsal Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Futsal Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Det är återigen dags för ligaspel efter landslagsuppehållet, och som vi längtat. Vi tar vårt pack och beger oss mot västkusten där SFL-spel och IFK Göteborg Futsal står på schemat. Matchen spelas imorgon (söndag) 13:00 i Lundenhallen. Det är omgång 3 i Svenska Futsalligan och vi står på 1 poäng på de två tidigare matcherna, IFK däremot står på full pott och 6 inspelade poäng hittills.
Vi har haft en bra träningsvecka bakom oss och känner oss väl förberedda. Det har gnuggats detaljer som vi vill rätta till från matchen mot IFK Uddevalla.
Skadeläget i truppen börjar lätta upp en del och till söndagens match gör Simon Blomqvist comeback efter att ha missat de 2 inledande seriematcherna. In i truppen kommer även färska nyförvärvet Albert Hiseni. Vi kommer med en nästintill full trupp, det är endast avbräck på Alen Rastoder som fortfarande är skadad och Kristian Legiec som har problem med knät.
Vi är taggade och revanschsugna efter förlusten senast. Vi åker till västkusten och möter guldaspirerande IFK Göteborg Futsal, vilket förmodligen är en av årets svåraste bortamatcher. Det kommer krävas hårt jobb, disciplin och fokus för att få med oss ett bra resultat hem till Örebro.
Följande trupp är uttagen till matchen
1. Martin Herlin (mv)
30. Emil Björklund (mv)
4. Ilhan Pepeljak
5. Amel Rastoder
7. Simon Blomqvist
10. Dana Kuhi
11. Henrik Rodriguez
13. Jacob Nilsson
16. Albert Hiseni
19. Denis Gerzic
22. Supanai Baip-Om
25. Sandro Pavicevic
34. Anel Coralic
Matchen spelas imorgon (söndag) och sparkar igång 13:00. Du kan se matchen kostnadsfritt i SFL Live-appen.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera