Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ödsmåls IK Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ödsmåls IK Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Så var det dags för vårsäsongens sista match innan uppehållet. För motståndet stod denna torsdag Högsäters GF. Ett Högsäter som vi mötte i säsongspremiären där vi vann nätt och jämt med uddamålet, 2-1.
För egen del hade vi en positiv känsla och till skillnad från förra matchen även de flesta spelare tillgängliga för spel. Vi prata innan matchen om att avsluta denna vårsäsong med ytterligare en seger för att få en bra och go känsla inför kommande höstsäsong.
Vi inleder matchen piggt och tar tag i taktpinnen direkt. Redan efter 8 minuter spelar Eric Otinder fram Gustav Kjellström som lägger in bollen i öppet mål, 1-0.
Vi fortsätter trumma på och efter ytterligare 10 minuter spelade passar Martin Widenbäck fram Gustav Kjellström som ensam med målvakten lobbar in 2-0.
I matchminut 31 hittar Gustav Kjellström fram till Christopher Normén som en bit utanför straffområdet skjuter in 3-0.
Högsäter har svårt att komma till målchanser men bara minuten innan halvtid är man för första gången framme och hotar den grönvita backlinjen. Man gör det såpass bra att det leder fram till en reducering, 3-1, som även blir halvtidsresultat.
Andra halvlek är 10 minuter gammal när bollen, via Martin Cruz Aliaga, letar sig fram till Eric Otinder som klipper till och bollen rullar retfullt enkelt in i målvaktens högra hörn 4-1.
Högsäter vägrar dock att ge upp utan reducerar återigen bara minuten efter vårt mål till 4-2 i matchminut 57.
Det skulle dock visa sig att de grönvita krigarna från Ödsmål denna afton är numret för stort för våra gäster och Högsäter orkar inte stå emot sista halvtimman.
5-2 gör Cristobal Cruz Aliaga när han likt Messi snurrar upp fem spelare och sedan drar målvakten och lägger in bollen i öppet mål, framspelad av brorsan Martin.
6-2 gör Fabian Aros Lorca på ett skott i höjd med straffområdet som smiter in till vänster om målvakten, framspelad av Eric Otinder.
7-2 som även blir slutresultatet, gör Ardi Thaqi när han enkelt rullar in bollen i mål, framspelad av Janne Johanesson.
Sammanfattningsvis är vi matchen igenom det bättre laget. Vi lyckas bibehålla ett högt tempo stora delar av matchen och kryddar det med mycket löpningar och offensiv kreativitet. Vi borde gjort ett par mål till framåt med tanke på alla de chanser vi skapar. Med undantag för de två insläppta målen som i mina ögon känns lite onödiga är vi stabila bakåt och förutom målen släpper vi endast till någon halvchans i slutet av matchen.
Avb: Janne Johanesson (in 55) Mardo Kouzalian (in 65) Andreas Lindqvist (in 70) Lucas Benjaminsson (in 75)
Nu tar vi ett välförtjänt uppehåll och laddar upp batterierna för att komma tillbaka ännu starkare till höstsäsongen. Vi vill passa på att tacka alla som stöttat oss under säsongen och hoppas vi ses igen i augusti.
Nästa match i serien spelas lördag den 11 augusti borta mot IF Viken. Avspark 15.00.
Innan dess kommer vi att spela en träningsmatch mot Gilleby IF lördagen den 4 augusti hemma på Ödsmåls IP med avsparkstid 13.00
| Träning | 12 maj, 18:00 |
| Träning | 14 maj, 18:00 |
| Eds FF (borta) | 15 maj, 19:30 |
| Träning | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 19 maj, 18:00 |
|
|
Nu öppnar vi vår nya Klubbshop |
| 9 maj | Superlördag - dubbla toppderbyn! |
| 28 apr | Fritidskortet |
| 4 apr | Glad Påsk! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera