Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nyköpings Bushidoförening
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nyköpings Bushidoförening.
Nyköpings Bushidoförening
Följ oss för uppdateringar
Terminsstart Judo och BJJ VT 2023
Nu är det dags att köra igång igen efter en lång ledighet hoppas alla haft det riktigt skönt.
Vi vill påminna lite kring visa saker som kommer med när man tränar hos oss vilket många av er redan läste men vi kan alla behöva lite påminnelse.
Inför träning Judo och BJJ!
Bra att göra innan träningen äta ordentligt , gå på toaletten hemma ( det är mycket spring under träningen främst BJJ barn och Ungdomar ) ta av er smycken och annat som man kan skada sig på eller sin träningskompis och klubben ansvara inte för bortlagda saker. När man har tränat så är det viktigt att man tvättar sin GI vi notera lite då och då att så är det inte alltid. Kom i tid till träningen .
Viktigt är det med sin egen hygien som att vara ren , klippa naglar m.m. Är man sjuk eller någon i närheten så gäller samma regler som gällt nu några år mer info i den bifogande filen.
När det kommer till tränings dräkt så notera både Judo och BJJ att några elever inte har rätt dräkt utan man har en karate gi , ju jutsu gi , taekwonod gi , kungfu gi . Dessa dräkter är inte lämpliga för vår träning utan är för tunna i tyget, vi kommer att påtala till de som har dessa att skaffa ny gi som är för Judo och BJJ. Är man osäker fråga tränaren , just nu har klubben ett antal BJJ GI för barn hemma med alla märken på till försäljning.
Många frågar om gradering och detta gäller vid gradering i Nyköpings Bushidoförening
Gradera på rekommendation från instruktör. För att få en rekommendation bör du ha en närvaro om 75% av träningstillfällena per termin. I övrigt tittar instruktören på hur väl du kan det som förväntas av dig till nästa grad eller ej innan du får din rekommendation.
Krav:
Kunna uppvisa tekniker i rörelse, Uppvisa tekniker i Sparring stående och nere i matta ( Judo och BJJ )
Delta aktivt i träningen på mattan ( Judo och BJJ )
Kunna regler vid tävling de som aktivt tävlar men bra för alla att kunna.
Kunna vad en teknik heter på japanska gäller Judo
Klubbens värdegrunder gäller alla.
Att prova på en tävling till högre bälten
Mera information läs på hem sidan www.njk.nu
Nu kör vi !
Inga kommande aktiviteter