Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nödinge SK Fotboll P14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nödinge SK Fotboll P14.
P14
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Vi i tränarstaben är fullt medvetna om att vi har en grupp fina killar som "bara" är 8 år. Men vi upplever att det på många håll är väldigt okoncentrerat och även till viss del brist på respekt. I normalfallet får vi upprepa det mesta vi säger minst tre gånger och det är därefter fortfarande en handfull som inte lyssnat eller kanske tom inte ens märkt att vi försökt prata med dem och ge instruktioner. Det blir till slut väldigt tålamodsprövande, och inte sällan undrar vi ledare varför vi ens engagerar oss. Ibland uppfattar man instruktioner men väljer att göra något annat ändå.
Fotbollsmässigt så är variationen delvis stor inom laget, men det spelar ingen roll i sammanhanget. Det vi bryr oss om är att killarna vill spela fotboll, vill träna, vill utvecklas och faktiskt kämpar på både träning och match. Här ser vi att det svajar hos flera oavsett hur duktig man är och att man inte tar i eller försöker göra övningar mm på ett bra sätt. Detta smittar lätt av sig på övriga som i grunden har en bättre inställning och det blir mest stoj och trams.
Ingen av oss tränare är elitistiska av oss, men vill man hellre leka, stimma och stojja med kompisarna kanske inte vårt lag är den bästa platsen. Det får man istället göra utanför träningen. Att killarna vill ha kul har vi 100% förståelse för, men även vi tränare vill göra detta för att vi tycker det är kul. Där är vi inte alltid, och då blir träningarna för killarna sannolikt inte lika roliga heller. Sen har vi inte möjlighet att agera "fritids" åt de som hellre vill göra något annat på träningen.
Vi vill med detta be er att prata med era barn. Vi behöver få mindre flams och istället mer fokus samt engagemang från killarna. Även om vi inte är elittränare så har alla övningar ett syfte. Med lite mer fokus och respekt för varandra och oss tränare tror vi att vi kan få till en bättre situation. Bara genom att lyssna och titta på oss tränare när vi har samling och ger instruktioner skulle göra stor skillnad.
Tack för er förståelse, vi tycker i grund och botten att det är väldigt kul att spela fotboll med era barn!
Mvh Ledarna
| Träning | 4 jun, 17:30 |
| Kallelse matcher 7/6 | 7 jun, 16:30 |
| Eriksbergs IF 1 (borta) | 7 jun, 17:45 |
| Eriksbergs IF 2 (borta) | 7 jun, 17:45 |
| Träning | 8 jun, 17:30 |
|
|
:blossom:Midsommar:blossom: |
| Igår | Ledarmöte |
| 25 maj | Sportlotten 2026 |
| 19 maj | Sommarerbjudande från Klubbhuset |
| 8 maj | NSK-dagen 2026: Save the date |
Jag håller med er 100 procent.
RapporteraRapportera