Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nol IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nol IK.
Nol IK
Följ oss för uppdateringar
Veckans Nol IK Profiler #5
Denna veckans profiler med ett stort ❤️
för Nol IK 🔵⚪ är:
Madelene Hentilä och Maria Källgren-Holm!
Detta är föreningens nyvalda ordförande
(Madde) respektive kassör (Maria)💪😀
Madde är en äkta Noltjej, född och uppvuxen här.
Att Nolängen var den självklara platsen att hänga på var inget konstigt för där var hennes pappa Leino engagerad i klubben som ledare och hennes ba°da bro¨der var aktiva som spelare.
Själv började hon spela i 6-års åldern och spelade kvar med vårat fina klubbmärke på tröjan hela vägen fram till damlaget!
Hennes position var mestadels mittback, en hårdför sådan💪😀
Madde har varit engagerad genom åren runt omkring sina egna döttrars lag och föreningen på många fantastiska sätt såsom ledare, caféansvarig, NolCupen, Noldagen.mm och nu som föreningens ordförande.
Övrig fritid står hon gärna och bakar ihop något att bjuda familjen eller vänner samt arbetskamrater på bakverk 😋
Maria är även hon en Noltjej helt och hållet.
Hennes intresse för föreningen och fotbollen kom också naturligt genom att hennes bröder var aktiva och vid 7 års ålder fick hon själv dra på sig den blåvita tröjan.
Positionen var mestadels som målvakt där en av hennes gamla tränare, nämligen Madde, säger att Maria var en riktigt orädd sådan i 10 års åldern.😀
Beskrivningen ovan liknar en kille som är med föreningens P11 lag nu,nämligen Marias son.
Det var genom att sonen började spela som hon är tillbaka hos oss, först i rollen som föräldrar representant och nu som föreningens kassör.
En del padel och tennis 🎾 ägnar hon gärna sin fritid åt också.
Vad vill ni skicka för budskap till medlemmarna om vad ni önskar i framtiden?
-Att Nolängen ska bli en samlingsplats för unga och gamla där alla hejar på alla .
-Och fortsatt arbeta med och förvalta våran starka barn och ungdomsverksamhet.
Tack Madde och Maria för arbetet ni gör och kommer göra för våran förening framöver!😊
Övriga styrelsemedlemmar:
Micke Glans- Karlsson ( vice ordförande)
Elin Eklund. ( Sekreterare)
Niklas Martinsson ( Ledamot)
Andreas Martinsson- Lyckner ( Ledamot)
Hobbe Houshmand ( Ledamot)
William Lyckner ( Ledamot)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera