Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om New Mill FC
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från New Mill FC.
New Mill FC
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Idag är det valborgsmässoafton och för många hos oss i föreningen brukar det betyda fullt bestyr inför kvällens firande vid Herrgården. Styrelse, ledare, föräldrar och spelare brukar ladda inför en härlig folkfest där vi tillsammans firar in våren och visar upp vår fina förening. I år blir det annorlunda, inget fik, inget lotteri, inga goda popcorn och sockervadd. Det får bli nästa år.
Mycket har förändrats men en sak består och det är vårt härliga engagemang hos ledare och spelare! Tillsammans tränar de och håller folkrörelsen igång. Självklart med restriktioner och försiktighet.
I föreningen så fortsätter vi följa de råd och riktlinjer som Folkhälsomyndigheten och Svenska Fotbollsförbundet sätter upp. Den senaste riktlinjen om att ni, vår kära publik, fans och supportrar undanbedes att komma på våra matcher och träningar kan ni läsa mer om i ett separat mailutskick inom kort.
Vi är stolta över hur alla i föreningen hanterar situationen och hur vi tillsammans arbetar för att minska smittspridningen och följa de riktlinjer som gäller. Fortsätt med det så vi kan bedriva det roligaste vi vet – att ge era barn och ungdomar en meningsfull fritid med sin fotboll.
Självklart påverkas vår förening av Covid-19, ekonomiskt så blir det ett stort bortfall då vi inte kan genomföra aktiviteter som Valborg, 6 juni mm. Men du som supporter eller medlem i NewMillsfamiljen kan enkelt vara med och stötta. Ikväll hade vi varit vid Herrgården och njutit av både fik och annat gott - varför inte swisha en virtuell kaffe med bulle, popcorn med dricka eller en god korv med bröd? Eller vill du bara vara med och bidra och stödja föreningen? Här hittar du insamlingen: Insamling Eller klicka på den röda "knappen" som syns högst upp på sidan. Alla bidrag, smått som stort tas tacksamt emot. Tack!
Vi blickar alltid framåt och det sker otroligt mycket roligt i föreningen just nu. Fler medlemmar och spelare hittar till oss och lagen växer. Vårt damlag hade rekordmånga på träningen häromveckan och fler spelare är på gång in. Våra yngre lag växer så det knakar och till helgen, söndagen den 3 maj kl 08.50 startar föreningen upp för Flickor födda 2015! Vi hoppas på att många tjejer kommer och är med på nästa generations fotbollsresa! Vi ses på Alcrofältet!
Medlemsavgift och spelaravgift har också dykt upp i er mailkorg. Fakturan kommer från Billogram. Har du inte sett den så kan du alltid kika i skräpkorgen (där räkningarna brukar hamna :) ). Har ni några frågor eller funderingar kring den kan ni alltid kontakta vår kassör, Anki Lindén eller någon av era ledare så hjälper vi till.
Ta hand om er och med önskan om en riktigt härlig Valborg med avstånd!
Hälsningar från Styrelsen gm Anki
| F 2016 Eskilstuna United DFF F2016 Vit (hemma) | 5 jun, 18:30 |
| F 2015 Syrianska FC F2014* (hemma) | 5 jun, 18:30 |
| Damjunior Nykvarnsdagen | 6 jun, 08:30 |
| F 2016 National- & Nykvarnsdagen | 6 jun, 09:00 |
| F 2013 Nationaldagsfirande/Nykvarnsdagen | 6 jun, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera