Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om New Mill FC
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från New Mill FC.
New Mill FC
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Vilket härligt Nationaldagsfirande vi fick i fredags!
Vi startade dagen med stor uppslutning från alla medlemmar till fanborgens tåg- fantastiskt kul att ni kom och gjorde så att vi både syntes och hördes som förening. Många glada tjejer sjöng ramsor med supporterande föräldrar och syskon! Våra äldsta tjejer i föreningen fick stolta turas om att bära vår fina nya fana! (Lisa, F01/02 på bilden)
Sedan fortsatte Nationaldagsfirandet med Nykvarnsdagen där vi både hade informationsbord uppe i parken och en mycket uppskattad aktivitet nere på gamla IP. Där fick många testa på att skjuta prickskytte men också prova på att se hur hårt man kunde skjuta då vi hade två mål uppställda med fartmätare!
Ni som var med och bidrog till Futebol dá força var även med i vår utlottning av fotbollar, träningströjor och vattenflaskor. Se vinnarna nedan - GRATTIS!
Ni kan läsa mer om Futebol dá força och Cecilia Andrén Nyström via länken i menyn till vänster.
Vi är så nöjda med vårt deltagande i parken och det var ni medlemmar som gjorde det till en kanondag! Stort TACK till alla inblande, aktiva, ledare, föräldrar, syskon och inte minst ni som ställde upp och var med och jobbade på dagen!
Bilder laddas upp under dagen i fotoalbumet - har du en bild som du vill dela med dig av från den 6:e juni så kan du maila den till kansli@newmillindians.se så lägger vi upp den.
Styrelsen önskar er en fortsatt fin vecka! - Och här kommer vinnarna i utlottningen..
Grattis till:
Tobias Löfvenius - Fotboll
Maria Östlund - Fotboll
Mikael Queckfeldt Wikström - Träningströja
Lova Nordström - Träningströja
Tommy Björklund - Vattenflaska
Oscar Jarnulf - Vattenflaska
Mats Dahlensjö - Vattenflaska
Vinnarna blir kontaktade via sms inom kort.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera