Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norrahammars IK Boll-i-Bompa
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norrahammars IK Boll-i-Bompa.
Boll-i-Bompa
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Nu är det dags för årets upplaga av Boll-i-Bompa!
Har ni barn i åldern 3-6 år, eller födda 2015-2018, är ni välkomna till Åsavallen för lek och bus med och utan boll.
Föräldrarna är med och stöttar barnen vid de olika övningarna för att dem ska känna sig trygga.
Vi håller till på A-planen och delar upp den efter inledningen med barn som är födda 2015-16 på ena sidan och barn som är födda 2017-18 på andra sidan. Vi håller på i 45 minuter ungefär med fika efter träningen. Ingen anmälningsavgift till klubben utan kostnaden är 10 kr per tillfälle.
För att detta ska vara möjligt att genomföra behöver vi hjälp från ER föräldrar. Vi söker 2-3 personer som kan hjälpa till, dels med träningen och även duka fram fika. Mikael Einefors kommer finnas med och hjälpa till, han har varit med de 4 senaste åren och vet hur det fungerar. Vi som håller i det samlas en halvtimme innan träningen för att plocka fram bollar och andra saker vi kan leka med, endast fantasin sätter gränserna! Om någon undrar över något är ni välkomna att höra av er till mig, 0706360247.
Det är 5 tillfällen på våren och 5 tillfällen på hösten, schemat ser ut så här:
- 8/5 10:00 Premiär
- 15/5 10:00
- 22/5 10:00
- 29/5 10:00
- 5/6 10:00 Sommarlov
- 21/8 10:00 Höstpremiär
- 28/8 10:00
- 4/9 10:00
- 11/9 10:00
- 18/9 10:00 Avslutning
Jag hoppas att det finns föräldrar som är intresserade av att driva detta vidare, det är ett uppskattat inslag i samhället där både barn och föräldrar får möjlighet att träffa andra i sin närhet.
Varmt välkomna till Åsavallen!!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera