Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Myresjö/Vetlanda FK Senior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Myresjö/Vetlanda FK Senior.
Senior
Följ oss för uppdateringar
Det blev ett resultat som inte gynnade något utav lagen som behövde vinna för att fortfarande ha chansen på ett positivt kval.
Första halvlek
Vi var förberedda på att möta ett formstarkt Haga som är skickliga med boll och som vill skapa övertag i ytterzonerna. Tyvärr får vi sämsta tänkbara start där vi släpper till ett mål redan i matchminut 2 när vi inte är tillräckligt snabba i en nedlyttning och en av deras farligaste spelare Gentonis Gjikokaj får bollen och får skära in alldeles för enkelt för att placera in bollen i bortre hörn. Tuff inledning men matchen skulle få en helt annan matchbild. Första kvarten är det dock våra motståndare som har det mesta utav bollinnehavet och vi blir lite för nedtryckta i våra utgångspositioner. Härefter jobbar vi oss in succesivt och vi börjar trycka upp högre med våra centrala spelare som också blir aggresivare i pressen.
Och från min 25 är det vi som har tagit kontroll över matchen och skapar chanser när vi kommer runt bra längs kanterna. Vi får också utdelning på straff i den 33:e spelminuten genom en fin kombination i sista tredjedelen där vi spelvänder från Joel P från ena hörnflagga bort till Malmberg på nästa som driver in i boxen och använder Friberg som styr vidare till Said som blir nedsparkad och tilldöms en solklar straff där Joel P förvaltar den på bästa sätt. Viktigt mål att få och sista tio minuterna är det vi som har mest energi men oavgjort står sig i paus.
Andra halvlek
Vi vet att vi normalt sett är starkare i dessa och vi vet att det finns mycket energi kvar och därför ville vi komma ut aggresivt i andra också för att fortsätta på dem sista 20-25 som vi hade i första. Det blir mycket duellspel som leder till frisparkar och mycket stopp i spelet. Men det är vi som styr bollinnehavet och får ett bra tryck på Haga utan att direkt komma till några riktigt farliga målchanser förrän sista tjugo minuterna. I 72:e minuten får motståndarnas kapten sitt andra gula kort och får lämna planen. Vi trycker på för att vinna matchen och skapar tillräckligt med klara målchanser för att göra 2-1 men tyvärr så ville inte bollen in. Ytorna som uppstår när vi väljer att chansa framåt gör att även Haga får lägen som kan avgöra matchen. Som sagt hade bägge lagen behövt vinna och när domaren blåser för slutsigal så var det dystert från bägge sidor och inga som var särskilt nöjda med poängen.
Sammanfattningsvis tycker jag ändå grabbarna får gå med huvudet högt även om det var tufft direkt efteråt. Vi har 70 bra minuter i denna match men hade såklart behövt göra fler mål. Efter förutsättningarna som har varit inför matchen så är prestationen klart godkänd. Sista två omgångarna skall vi se till att ro i hamn och avsluta den här säsongen på ett snyggt och värdefullt sätt.
Vill passa på gratulera BK Ljungsbro till välförjänt serieseger och Adas United som med gårdagens resultat kniper kvalplatsen och slutar tvåa.
Tack till er som va på plats igår. Välkomna åter 7/10 när vi spelar säsongens sista match hemma på Myrvalla.
Träning | 5 jun, 18:15 |
Dalstorps IF (borta) | 6 jun, 14:00 |
Träning | 9 jun, 18:15 |
IK Tord (hemma) | 10 jun, 19:00 |
Träning | 12 jun, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera