Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munkedals IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munkedals IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
MIF vann under fredagskvällen sista matchen innan sommaruppehållet mot Tanum på Sparvallen med 5-0. MIF tog ledningen redan efter några minuter genom Walid Ajjan. Samma Walid utökade sedan efter 11 minuter och därefter fullbordade han sitt hattrick efter dryga halvtimman. MIF förde spelet under hela första halvleken och hann även med ett fjärde mål strax innan paus när Jonathan “Bullarn” Johansson höll sig framme. I andra halvlek spelade sedan Tanum upp sig inledningsvis men det var ändå MIF som utökade och fastställde slutresultatet i 62a minuten genom Samuel Andersson. MIFs tränare Richard Andersson summerar matchen.
- En i stora delar väl genomförd match tycker jag. Framförallt tycker jag att vi värderade spelet med boll på ett bra sätt där första tanken var framåt men vi visade också tålamod och rullade runt bollen när Tanum hann samla sig.
Vad är du mest nöjd med idag?
- Det jag sa innan att vi värderade spelet med boll på ett bra sätt. Vi tappade inte första instinkten men kunde ändå läsa av när det var läge att hålla bollen inom laget.
Har du någon spelare du vill framhålla idag?
- Kul att Adam Fridell i målet fick hålla nollan i debuten med oss. Walid fick göra hattrick och det är såklart alltid viktigt för en striker att få göra mål så det var säkert skönt för honom och han gjorde ett bra jobb i presspelet dessutom. Men det är svårt att nämna några när alla gör ett bra jobb. Hela vägen nerifrån var det väldigt stabilt både defensivt och i speluppbyggnad, våra ytterbackar fyllde på i anfallet på ett bra sätt, våra centrala mittfältare gjorde ett bra jobb på mitten både med och utan boll, våra yttrar var ett ständigt hot för Tanum och även inhopparna kom in och bidrog på ett bra sätt när vi började tröttna lite grann i andra halvlek.
Detta var sista matchen innan sommaruppehållet, hur vill du summera våren?
- Jag tycker vi har gjort en bra vår. Framförallt är jag imponerad av grabbarnas arbetsinsats och moral. Vi spelar som ett lag och kämpar för varandra. När vi gör det har vi alltid goda chanser att vinna för det finns mycket kvalitet i laget. Sedan har vi varit väldigt starka bakåt. Emme (Emanuel Nilsson) har gjort en del viktiga räddningar och vi har haft en stabil triangel framför honom med stabila mittbackar och en välplacerad sexa, rappa ytterbackar och ett mittfält och fronttrio som löper intensivt i försvarsspelet. Sedan har vi en bra bredd i truppen vilket varit viktigt under våren och trots att spelare fått stå över matcher på grund av detta så har det inte varit något gnäll utan man kämpar vidare och det är såklart oerhört tacksamt och viktigt för laget.
Serien startar om 12/8 med att Hamburgsunds B-lag kommer till IP. Fram till dess önskar vi alla spelare, ledare och supportrar en riktigt bra sommar!
| "Dela och spela" | 21 jul, 19:00 |
| "Dela och spela" | 28 jul, 19:00 |
| Träning | 30 jul, 18:45 |
| Kick-off | 1 aug |
| Träning | 4 aug, 18:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera