Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munkedals IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munkedals IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
MIF spelade lika mot Herrestads AIFs B-lag i Hällevadsholm under lördagen. HAIF inledde målskyttet efter dryga kvarten men MIF kvitterade och tog ledningen innan paus. Vid båda tillfällena var det Adam Olsson Rafalski som noterades som målskytt och Walid Ajjan som framspelare. Det ena målet var efter ett inlägg där Adam mötte på volley på bortre och det andra på en stickare mellan ytterback och mittback där Adam avslutade friläget behärskat i bortre gaveln. Herrestad kvitterade sedan direkt efter paus men MIF tog åter ledningen efter en timma spelad och denna gång var det Walid som själv satte dit den efter en fin hörna av Jonathan “Bullarn” Johansson. Herrestad tryckte sedan på i slutet av matchen och kvitterade till 3-3 i 81a minuten och fastställde därmed slutresultatet. MIFs tränare Richard Andersson summerar matchen.
- Återigen en bra första halvlek där vi styr mycket av händelserna och framförallt ägde mycket boll. I andra halvlek spelade Herrestad upp sig och hotade gång på gång med sitt raka spel medan vi tappade greppet om bollen.
Vad är du mest nöjd med idag?
- Första halvlek igen. Vi tar tag i bollen och skapar lite fler chanser idag jämfört med tidigare och fick göra tre mål.
Har du någon spelare du vill framhålla idag?
- Vi hade en provspelare i Gabriel Wikström från Bokenäs som spelade vänsterback och gjorde en bra match. Han bidrog offensivt med rörlighet och försvarade sin kant bra. Centrala mitten tar tag i bollen bra och gör ett fint jobb. Särskilt i första halvlek. Sedan var det också kul att Adam Rafalski fick göra ett par fina mål och att Walid fick göra både mål och poäng. Det gör nog gott för självförtroendet på båda. Gott också att se Hannes Otterholm tillbaka på planen.
Nästa match är på fredag i Hällevadsholm då Åsebro kommer på besök kl 19.15 för träningsmatch. Välkomna!
| Hamburgsunds IF Lag 2 (borta) | 6 maj, 19:00 |
| IFK Valla (hemma) | 16 maj, 16:00 |
| Sotenäs Fotboll (borta) | 21 maj, 19:00 |
| Torp GOIF (hemma) | 30 maj, 16:00 |
| Svarteborg FK (borta) | 5 jun, 19:00 |
|
|
Påminnelse! Anmälan till årets fotbollsskola är öppen! |
| Idag | Gräs på g! |
| 26 apr | Avstängda planer! |
| 25 apr | Vilken insats! |
| 21 apr | Stort tack! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera