Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munkedals IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munkedals IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
MIF förlorade under onsdagen i Hällevadsholm i säsongens sista match i DM mot Högsäter med 1-6. MIF började dock matchen starkt och förde spelet inledningsvis. Man gjorde också matchens första mål efter 14 minuter genom Anton Karlsson på nick efter fint inlägg av Felix Dahlqvist. Högsäter replikerade snabbt till 1-1 efter 19 minuter och därefter igen på direkt frispark tog man ledningen efter 23 minuter. MIF var dock högst delaktiga i spelet med boll halvleken ut men Högsäter hann utöka ledningen till 1-3 innan paus efter en inläggsfrispark som gick rakt i mål. I andra tappade MIF lite momentum och Högsäter drog ifrån till hela 1-5 efter mål i 48e och 58e minuterna genom sitt direkta omställningsspel. Matchresultatet fastställdes i 67e minuten till 1-6. MIFs tränare Richard Andersson summerar matchen.
- Det finns både bra delar att ta med från matchen och en del lärdomar. Sett till matchbilden så speglar inte resultatet matchen är min uppfattning. Vi kontrollerar bollen stora delar av första halvlek men Högsäter är giftiga i omställningsspelet. Andra halvlek är inte lika bra från vår sida. Vi tappar lite fokus och Högsäter tar över mer av spelet. Att Högsäter tillåts göra en del enkla mål förtar fokus men trots detta tycker jag att vi håller uppe viljan matchen igenom. Sedan kan vi såklart inte vara nöjda med att släppa sex mål och så många chanser emot oss men vi får ta med spelet med boll och jobba vidare med att hålla tätt bakåt. Vi skall komma ihåg att Högsäter skall spela en serie upp från oss och har matchat mot division 3-motstånd senaste matcherna så med tanke på det så tycker jag det var starkt rent spelmässigt av oss att periodvis i matchen föra spelet.
Vad är du mest nöjd med idag?
- Viljan och att vi kunde kontrollera boll främst i första halvlek.
Har du någon spelare du vill framhålla idag?
- Lukas Martinsson var återigen en general på mitten och gjorde det bra ihop med Addo (Adam Johannesson) och Joel (Johansson). Walid gjorde inga mål men sliter hårt i presspelet och kunde också jobba fast bollen vid några tillfällen så vi kunde lyfta laget. Sedan måste jag också lyfta Samuel Andersson. Inte hans bästa match kanske men han har en otrolig kampmoral och styr sina medspelare på ett föredömligt sätt. Hela laget sliter dock hårt från backlinje till anfallslinjen och viljan är det som sagt inget fel på så gäller bara att styra fokus till rätt saker så kan det blir riktigt bra framöver.
Nästa match är redan på måndag då det är träningsmatch borta mot Ed kl 18.00. Välkomna!
| Träning | 12 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 19:00 |
| IFK Valla (hemma) | 16 maj, 16:00 |
| Träning | 19 maj, 19:00 |
| Sotenäs Fotboll (borta) | 21 maj, 19:00 |
|
|
Klädleverantör 2026 Craft |
| 2 maj | Gräs på g! |
| 28 apr | Påminnelse! Anmälan till årets fotbollsskola är öppen! |
| 26 apr | Avstängda planer! |
| 25 apr | Vilken insats! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera