Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munkedals IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munkedals IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
MIF förlorade första matchen med hela 8-3 borta mot Håfreströms IF. Håfreström ledde 2-0 redan efter 11 minuter spelade. MIF kvitterade till 2-2 genom mål i 38e och 45e minuten. I andra halvlek gjorde HIF 3-2 i 55e och 4-2 i 61a minuten innan MIF reducerade i 62a. I 70e utökade HIF till 5-3 och därefter med ytterligare tre mål sista tio minuterna. MIFs tränare Richard Andersson summerar matchen.
- Vi hade en bra avslutning på första halvlek, ungefär 15-20 minuter där vi spelade bra och skapade lägen. Då kom båda våra mål också. Utöver det så var det inte mycket som var bra men vi får ta med oss det positiva och jobba vidare på träning.
Varför blev utgången som den blev idag?
- Vi saknade en del ledande spelare så vi hade ett ganska orutinerat manskap. Det är väl en del av förklaringen. Sedan var några med som inte hunnit träna så mycket. Vi ska dock kunna göra bättre även med det manskapet vi hade idag men vi släpper för mycket chanser emot och några enkla mål. Vi såg lite stressade ut med boll och tappade en del boll som ledde till chanser för HIF. Vi får se det som en lärdom och bra för våra yngre spelare att samla på sig erfarenhet som vi kan ha nytta av längre fram. Samtidigt så behöver vi se till att öka träningsnärvaron och bli hela och friska med fler spelare så att vi får upp flås, touch och blir mer samspelta.
Vad är du mest nöjd med idag?
- Att det vi pratat om fungerade under en period av matchen, så kan vi hamna där oftare så lär vi få bättre resultat framåt.
Någon eller något du vill lyfta som positivt idag?
- Kul för William Karlsson och Isak Haugerud att få debutera i A-laget. Kul för Nano att göra mål i debuten för MIF och kul för Walid att hitta nätet två gånger redan i första matchen. Sedan är det flera som gör ett gott jobb och verkligen försöker även om vi inte får till det. Allt kommer inte att stämma i början så det viktiga är engagemanget med att få allt i rätt riktning.
Har du någon spelare du vill framhålla idag?
- Addo (Adam Johannesson) var stabil i backlinjen, Bullarn (Jonathan Johansson) hade flera bra hörnor och han och Joel (Johansson) gjorde en bra arbetsinsats på mittfältet så de stack väl ut mest tycker jag.
MIFs målskyttar: Walid Ajjan (2) och Nano Gilbert
Nästa match är redan på söndag kl 16.00 i Hällevadsholm då Hogstorps IF kommer på besök för andra matchen i DM. Välkomna!
| Träning | 9 mar, 19:45 |
| Träning | 11 mar, 19:45 |
| Träning | 16 mar, 19:45 |
| Träning | 18 mar, 19:45 |
| Brålanda IF (borta) | 22 mar, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera