Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munkedals IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munkedals IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
MIF åkte på stryk borta mot Lysekils AIK på måndagskvällen med 3-0. MIFs tränare Jonas Sundberg berättar för oss om matchen.
- Dom var duktiga Lysekil. De har fått in några bra nyförvärv så de var snäppet bättre än förra året. Sedan gör vi inte vår bästa match heller. Det gick lite snabbare än vi är vana vid.
Hur vill du summera matchen?
- Vi får inte riktigt tag i bollen när vi väl kommer upp. Lite för snabba bolltapp och kontringar emot oss. Och där var de skickliga och visste precis vad de skulle göra. Vi var väl lite väl opositionerade och snälla i närkamperna. Också rätt slarviga överlag egentligen. Då blir det tufft mot ett div 4-lag.
Vad är du mest nöjd med idag?
- Inte mycket. Vi ger aldrig upp i alla fall. Det får vi ta med oss. Vi fortsätter att försöka komma in i matchen. Det är en styrka i sig.
Har du någon spelare du vill framhålla idag?
- Tre och kanske någon mer som får godkänt. Carlén gör en jättematch. Joel rör sig bra och vill ha boll hela tiden. De får lite mer än godkänt.
3 stjärnorna:
*** Niklas Mellqvist Carlén
** Joel Johansson
* Hannes Otterholm
Nästa match är på fredag där ett kombinerat A- och U-lag möter IFK Lane borta på Arwidsroplanen kl 19.30. Därefter är det match redan på söndag igen mot Strömstad i DM i Hälledvadsholm kl 13.00. Välkomna!
| IFK Valla (hemma) | 16 maj, 16:00 |
| Träning | 19 maj, 19:00 |
| Sotenäs Fotboll (borta) | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 26 maj, 19:00 |
|
|
Klädleverantör 2026 Craft |
| 2 maj | Gräs på g! |
| 28 apr | Påminnelse! Anmälan till årets fotbollsskola är öppen! |
| 26 apr | Avstängda planer! |
| 25 apr | Vilken insats! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera