Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Munkedals IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Munkedals IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Hemmamatch i tvåan mot ett vingklippt Vallens IF 2, slutresultat 3-2 i vår favör
MIF kom till start med:
Målvakt: (Elin)
Backar: (VB Ida) (MB Alina) (MB Empo) (HB Johanna)
Mittfält: (VY Sara) (IM Linnea) (IM Anni) (HY Nattan)
Forwards: (Jessie) (Ulrika.K)
Avbytare: Linn, Cornelia, Felicia
Första halvlek: 2-0
Examenstider brukar det alltid va extra tufft att få ihop lag, denna lördag var det inget undantag. Däremot var det inte så mycket skolavslutningar som satte stopp för spel för våra tjejer utan en mängd andra prioriteringar.
Hursomhelst kändes det bra med den matchtrupp vi fick knåpat ihop trots att sista tjejen in fick besked om match 3h före avspark. Före match tror jag en hel del på att vi ska få se en liknande matchbild som vi fick emot Rössö veckan innan. Med ett långt sjunkande motstånd och snålt med ytor på motståndares planhalva. Detta skulle visa sig stämma riktigt dåligt =) Vallen ställde upp med ett ungt lag men det var absolut inga duvungar som backade undan i närkamperna och dom ville verkligen upp i banan tidigt. Vilket gav oss massa yta bakom deras backlinje att spela på. Matchstarten tycker jag är lite till gästernas favör, dom skapar inga farligheter men får äga boll på vår planhalva lite väl mycket. Vi jobbar oss dock in i matchen ganska snart, mycket tack vare ett ruskigt bra arbete i pressen. Vi håller oss bra till matchplanen och utnyttjar våra yttermittfältare på ett exemplariskt vis när vi hittar bra diagonal bollar att sätta till både Sara och framförallt Nattan på högerkanten. Vi skapar några rätt bra lägen på inlägg ifrån högerkanten utan att få dit den. Gästerna i sin tur sätter en nick i ribban på en hörna, där hade vi faktiskt rätt tur och det hade såklart vart extra tungt med ett baklängesmål när vi hade fått matchen dit vi ville. Nästa heta läge är signerat Empo då hon snappar upp bollen några meter in på offensiv planhalva efter vi tappat boll i straffområdet. Empo får bollen halvstudsandes efter en rensning och klipper till på ett touch, hon får en grym bollträff och målvakten lyckas precis tippa bollen till hörna trots att avslutet kommer i stort sätt från halva plan. 1-0 skulle dock komma ganska så snart, i 34' matchminuten för att vara exakt. Vallen får traska upp med sin backlinjen en bit i banan och stå och rulla från kant till kant. När deras högerback ska ta emot en pass trillar hon på bollen och Skogis är inte sen att hugga, hon snappar upp bollen driver rakt emot mål och gör inga misstag när hon lägger in 1-0. Väldigt gött såklart! 2-0 dröjer inte alls länge nu, i 37' minuten har vi ett längre högeranfall där Karlsson tråcklar sig till ett läge ifrån kortsidan på målvaktens vänstersida, bollen hittar sin väg ut till Nattan som med bara en back ivägen mellan henne och mål kan lägga in den med vänstern på ett touch. Nu hade bägge yttermittfältare presenterat sig i målprotokollet och det är ruskigt kul när matchplanen fungerar såhär bra. Ett av frågetecknen inför matchen rättades ut ganska snart oxå. Det var en relativt matchotränad Linnea som kom in på innermittfält idag, hon visade dock inga som helst nerver eller tecken på trötthet de första 45 då hon spelade riktigt bra och tillsammans med Anni på mitten verkligen klev in i sina närkamper och stod upp på ett exemplariskt vis.
Andra halvlek: 3-2
Det var en skön ledning att gå ut till halvtidsvila med. Vi kändes trygga med boll och väldigt trygga i spelet utan boll. Fanns egentligen ingenting alls att klaga på i paus, vi hade gjort en kanonhalvlek, frågan var juh bara om vi skulle orka hålla uppe samma fina spel de återstående 45 minuterna.
Andra halvlek sparkas igång och vi gjorde ett byte under vilan. Det var Ulrika som tvingades utgå med lite smärtor i höften efter en rejäl körare hon åkte på i slutet av första. Cornelia ersatte och skulle visa sig vara på spelhumör.
Starten på andra är inte fullt lika bra som första halvlek. Vi tappar lite i positioner stundtals och släpper upp Vallen lite väl långt på vår planhalva vid några tillfällen. Vi var juh inte på något sätt inställda på att gå ut och försvara oss i 45 långa minuter för det är inget spel vi behärskar överhuvudtaget. Som tur är repar vi oss någorlunda och kommer upp i ett par riktigt fina anfall utan resultatutdelning men det är ack så viktigt att inte sluta anfalla i denna typen av matcher. Vi har haft väldigt bra slagna hörnor det senaste och idag var ingen undantag. Skogis drar en vänsterhörna som målvakten försöker gå upp på men tappar bakom sig och i kaoset som uppstår dyker Cornelia upp och drar in 3-0 på halvvolley. Spiken i kistan! eller?? Trots att hela 5 spelare i Vallens lag vart med och spelat match dagen innan visar gästerna inga tecken på trötthet mot slutet av matchen. Dom ska visa sig försöka till matchens sista bollspark. Vi däremot börjar ganska snart efter 3-0 att gå på knäna på vissa positioner i värmen. Vi får göra några byten när det återstår 15 minuter utav matchen ungefär och när klockan tickar in på 80+ gör Vallen 3-1 och hittar ny energi. I dessa lägen är vi väldigt orutinerade på hur vi ska hantera matchen och det sprider sig genast en nervositet i laget. Vallen gör 3-2 i 85' och nu är det nerv på riktigt. Vi ändrar om yttliggare en gång i laget och det blir väl egentligen lite väl mycket petande i positioner men vi kan i alla fall reda ut situationen och vinna matchen med 3-2. Sista 10 är egentligen det enda vi kan vara missnöjda med idag. Vallen må ha en bottenplacering i tabellen men jag tycker dom spelade långt över sin placering idag.
Mål:
1-0 Sara.S
2-0 Nathalie.F ASS Ulrika.K
3-0 Cornelia.O ASS Sara.S
Bäst i MIF:
3p Jessie
2p Nattan
1p Linnea
| Träning | 4 jun, 19:00 |
| Kroppefjälls IF/ÅIF (borta) | 7 jun, 12:00 |
| Träning | 8 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Herrestads AIF Div.4 (borta) | 14 jun, 13:00 |
|
|
Klädleverantör 2026 Craft |
| 2 maj | Gräs på g! |
| 28 apr | Påminnelse! Anmälan till årets fotbollsskola är öppen! |
| 26 apr | Avstängda planer! |
| 25 apr | Vilken insats! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera