Sommaravslutning
Tack alla barn och föräldrar för en fin vårsäsong! ⚽️ Det är fantastiskt roligt att få följa alla barns utveckling på fotbollsplanen. Vi ledare hoppas att ni föräldrar och barnen själva märker alla framsteg som sker. Idag hade vi haft sommaravslutning med fotboll, korv och bröd och vattenkrig. En del barn såg ut att ha doppat sig i älven intill 😉 Nu tar vi ett välförtjänt sommarlov till slutet av juli. Kallelser kommer i vanlig ordning när det är dags igen. Eventuellt kommer vi hålla igång med spontanfotboll en gång i veckan under uppehållet. Vid dessa tillfällen kommer vi inte räkna in någon närvaro, utan där kör vi bara lite enklare upplägg för de som inte kan hålla sig från fotbollen. Mer info kommer om det i så fall. Ha en fin sommar! ☀️ //Linda, Jonas, Marie och Andreas
MIF P-2016
29 jun
1kommentar
Ombyteskläder till dagens avslutning
Idag kör vi lite sommaravslutning med killarna. De kommer att få spela fri fotboll, bjudas på korv med bröd och festis (Tack till Nyli som bjuder!), ta ett lagfoto och avsluta med frivilligt vattenkrig. Vi vill gärna ha hjälp av er föräldrar med att grilla och ta fram vattenhinkar till vattenkriget. Ett tips är att ta med lite ombyteskläder till ert barn om de skulle bli blöta. Ses ikväll! //Ledarna Ses ikväll!
MIF P-2016
29 jun
3kommentarer
Färgelanda cup, 7-9 augusti
Helgen 7-9 augusti ska vi spela Färgelanda cup. Vi har ännu inte fått något spelschema, det får vi först v.30, men vi vet att matcherna i spelformen 7 mot 7 drar igång redan 13.10 på fredagen den 7 augusti. Vi skulle vilja veta vilka barn som är tillgängliga för spel på Färgelanda cup. Kommentera nedan, tack!
MIF P-2016
27 jun
18kommentarer
Visa fler nyheter