Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK A-lag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK A-lag Dam.
A-lag Dam
Följ oss för uppdateringar
Efter två matcher i rad utan vinst är MBK tillbaka på vinnarspåret igen, Tilda Björendahl och Emma Josefsson lade grunden med två tidiga mål. Efter det kontrollerade tjejerna matchen ända till matchminut 92 då hemmalaget tryckte in en sen reducering. I och med segern befäster Mossen BK sin position som topp-3 efter fem spelade omgångar.
Det var ett revanschsuget MBK som tagit sig till Öjersjö IP för match mot nykomlingarna ÖIF, ett lag som skuggade oss i tabellen och som tagit sju poäng på nio möjliga i inledningen av serien.
Efter den sena poängförlusten mot Ytterby IS och förlusten mot Älvängens IF var vi i behov av en trepoängare vilket också syntes från start. Det var fullt fokus!
Redan i den sjätte minuten fick hemmakeepern vittja nätet. Moas fina djupledsboll nådde fram till Carro som fick till ett riktigt bra skott, Cornelia Edvardsson i hemmamålet lyckades rädda första skottet men Tilda stod rätt placerad och forcerade in bollen i mål.
Mossen fortsatte att dominera och Emma Josefsson var nära att dubbla ledningen ett par minuter senare, det hårda skottet gick tyvärr strax utanför målvaktens högra stolpe. Emma revanscherad sig dock i den 16´minuten när hon förvaltade ett instick från Carro på bästa sätt, bollen satt säkert i höger hörn. 0-2!
Tack vare MBK´s ramstarka försvar hade hemmalaget stora bekymmer att bryta igenom och skapa avslut, i stället var det MBK som låg närmare ett 0-3 mål, speciellt i slutet av halvleken då vi radade upp en handfull hörnor som tyvärr blev resultatlösa.
MBK fortsatte att kontrollera matchen i andra halvlek utan att skapa de stora chanserna, närmast var Carro vars skott i den 66´minuten träffade stolpen. Matchen led mot sitt slut när vår målis Lisa Börjesson hade lite otur när hon avvärjde ett halvt friläge, räddningen bedömdes ske utanför straffområdet och då händerna var inblandade så blev det tyvärr rött kort, tufft dömt men så är det nya reglerna. Den efterföljande frisparken blev resultatlös men hemmalaget lyckades ändå trycka in ett sent reduceringsmål genom Linn Wennergren som därmed putsade till slutresultatet till 1-2.
Trots den resultatmässigt jämna matchen var det en väldigt stabil seger. Vi spelar med pondus och håller bollen inom laget vilket gör det svårt för Öjersjö att hota på allvar. Med lite skarpare avslut från MBK´s sida kunde matchen ha avgjorts tidigare men idag är vi bara glada att återigen plocka en trepoängare.
Nästa helg välkomnar vi Hovås/Billdal till Valhalla IP, en lika solid insats där och vi har alla möjligheter att plocka en trepoängare till.
Bra jobbat alla!
Träning | 11 jun, 18:30 |
Träning | 12 jun, 18:30 |
IK Zenith (B) (borta) | 13 jun, 19:00 |
Qviding FIF (B) (hemma) | 15 jun, 17:00 |
Sävedalens IF (B) (hemma) | 16 jun, 20:15 |
Mycket trevlig läsning.
RapporteraKämpa
Rapportera