Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK A-lag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK A-lag Dam.
A-lag Dam
Följ oss för uppdateringar
Fotbollsgudarna var inte alls med oss i matchen mot QFIF på Härlanda Park på onsdagskvällen, ett snöpligt baklängesmål som likväl kunde bedömas som frispark för MBK avgjorde matchen som slutade 1-0 till hemmalaget.
Det var en tight, tät och ganska välspelad match som länge och väl var mållös. Matchen saknade dock inga målchanser och MBK borde nog kunnat peta in ett par mål första halvlek, bollen hade dock bestämt sig för att den inte skulle in i nät.
De hetaste chanserna hade Alice som hade två skott som smet strax över ribban. Qvidings bästa chans kom i slutet av halvleken när Alma Söderström kom fri på vänsterkanten, Ebba gjorde dock en fotparad vid högerstolpen och räddade till en resultatlös hörna.
Matchinledningen började annars illa då vår mittbacksstjärna Ally trampade snett och fick linka av planen med en stukning, då Nadine fastnat i bilkö så fick vi möblera om ordentligt, Sofia fick bl.a. praktisera som högerback resterande delen av halvleken, vilket hon i och för sig gjorde med bravur.
Mållöst i halvlek.
Andra halvleken var den första lik, bra presspel och försvarsspel från bägge lagen ledde inte till annat än halvchanser, i den 73e matchminuten bröts dock måltorkan.
Qviding tilldelades en hörna och bollen letar sig in i straffområdet, Ebba fångar bollen men inte tillräckligt handfast enligt domaren som i stället tillåter hemmalagets Ebba Brandt kriga in bollen i mål.
De här situationerna är nästan alltid 50/50 ur ett domarperspektiv och det kunde likväl ha blivit frispark för MBK, nu blev det i stället dömt mål och det var bara att kavla upp ärmarna de sista 17 minuterna.
Baklängesmålet tände MBK och sista kvarten blir en vild jakt på kvittering, vi radar upp fullödiga målchanser men hemmalagets Olivia Knodt gör superräddning på superräddning.
Tiden rinner ut och matchen slutar tyvärr med en sur uddamålsförlust.
Summering: Trist, trist, trist. Sådana här matcher brukar man normalt vinna med de antal målchanser som vi skapar, men idag har vi inte alls marginalerna på vår sida och vi förlorar matchen med 1-0.
Det ska sägas att Qviding är ett bra lag som i och med segern förlänger sin förlustfria svit till fem matcher, men det känns ändå bittert att matchen avgörs på det sättet det gjorde.
Bara att ta nya tag och kämpa på i de tre matcher som återstår innan vi går på välförtjänt sommarledighet.
Trots förlusten, bra jobbat alla. Nya tag mot Ytterby IS.
| Träning | 8 jun, 17:00 |
| Träning | 10 jun, 20:00 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
| Älvängens IK (borta) | 12 jun, 19:00 |
| Kållered SK (hemma) | 14 jun, 12:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera