Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK A-lag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK A-lag Dam.
A-lag Dam
Följ oss för uppdateringar
Efter förra helgens urladdning på Hovåsvallen i division 3 (5-0 mot Hovås/Billdal IF) är det åter dags att gå in med bägge våra lag i seriespel. På lördagen väntar IF Mölndal Fotboll (B) på Åbyvallen i division 5 och på söndagen gästas vi av Mölnlycke IF i division 3.
Matchen mot IF Mölndal Fotboll blir ett kärt återseende, den minnesgoda kommer säkert ihåg att de bägge föreningarna kamperade ihop under ett par säsonger och var på vippen att ta sig upp till division 2 tillsammans. Säsongen sista match mot Örgryte IS 2021 skulle avgöra vem av Öis och Mossen/Mölndal som skulle ta steget upp. Vi hade häng i halvlek och låg bara under med 2-3, till slut drog Öis ifrån och vann med 2-6 inför dryga 400 åskådare på Valhalla IP.
Nu är det våra B-lag som möts och det är minst sagt en brokig samling spelare som Wilma ska dirigera till vinst på Åbyvallen. Vad sägs om Sandra Nguyen och Kristina ”Kina” Elowsson, två gamla Mossen-ikoner! Utöver det gör Hanna Eriksson säsongsdebut, kul! Utöver dessa spelare har vi ett gäng taggade juniorer och ett par A-lagsspelare, sammanlagt 13 spelare i truppen. En vinst i matchen och vi börjar på allvar nosa på topp-3 platserna i en haltande division 5 tabell. Ut och ha kul och ge järnet!
På söndag är det äntligen dags för match hemma på Valhalla IP igen då vi tar emot Mölnlycke IF, och på Valhalla är vi svårforcerade!
MIF är, liksom oss, nykomlingar efter att ha tagit sig upp i division 3 först efter två nerviga kvalmatcher mot Älvängens IF. Laget har dock haft en riktigt jobbig start på säsongen och placerar sig just nu på en jumboplats med 0 inspelade poäng och hela -23 i målskillnad. Trots att Mölnlycke har haft det tungt får vi inte gå i den klassiska fällan, kallad underskattning.
I senaste matchen pressade Mölnlycke serietrean Tollereds IF ända till den 82:a minuten då TIF fastställde slutresultatet till 3-1, en varning är alltså utfärdad!
Om vi gör jobbet till 100% så är tre poäng definitivt inom räckhåll, en vinst i matchen skulle också föra upp oss på säker mark och en stabil mittenplacering.
Matchen mot IF Mölndal Fotboll (B) startar 14:15 lördagen den 25 maj, matcharena: Åbyvallen.
Matchen mot Mölnlycke IF startar söndagen den 26 maj klockan 12:00, matcharena: Valhalla IP.
Följ matcherna på plats eller via appen ”MinFotboll”
Nu kör vi!
| Träning | 11 maj, 20:00 |
| Floda BoIF (borta) | 12 maj, 19:00 |
| Näsets SK (B) (borta) | 13 maj, 20:15 |
| Träning | 14 maj, 18:30 |
| Träning | 18 maj, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera