Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK A-lag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK A-lag Dam.
A-lag Dam
Följ oss för uppdateringar
På fredag åker vi till Hisingen och Torslandavallen för att möta TIK, på pappret en utav seriens tuffaste matcher. Av serieinledningen att döma ser det också ut att bli så i praktiken.
Torslanda IK har inlett säsongen med tre övertygande vinster och 18-1(!) i målskillnad, det är således en kul utmaning vi ställs inför, tuff men absolut inte omöjlig.
Vi vet vad vi är kapabla till när vi presterar som bäst och kommer därför vara noga förberedda och taggade till 100%
TIK har, precis som Mossens BK, varit topplag i division 3 under de senaste säsongerna (MBK i div 3A och TIK i div 3B) men fallit på mållinjen varje gång. Med tanke på vår liknande situation plus att vi inte mötts i seriesammanhang på länge gör matchen extra intressant.
För vår egen del har vi som bekant inlett serien med två segrar och 6-1 i målskillnad, vi parkerar därmed på en tredjeplats efter Torslanda IK och Lerums IS i serien. Trots två övertygande vinster är det dock en helt annan motståndare vi ställs mot imorgon, förhoppningsvis kommer vi ha nytta av våra försäsongs- och DM-matcher mot lag i högre divisioner i den här matchen.
Med rätt inställning och vilja har den här tidiga seriefinalen alla ingredienser att bli en riktig jämn och välspelad match mellan två av seriens bättre lag. För er som kan, kom och stötta tjejerna i Svart!
Heja Mossen!
| Donsö IS (borta) | 3 maj, 15:30 |
| Träning | 4 maj, 20:00 |
| Träning | 6 maj, 18:30 |
| Träning | 7 maj, 18:30 |
| Askims IK (hemma) | 10 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera