Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mölndals IBF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mölndals IBF.
Mölndals IBF
Följ oss för uppdateringar
Pixbo-Mölndal 7-8 (2-2,3-3,2-3)
En mycket märklig första period där båda lagen bjöd på enkla misstag. Vi hade pratat innan matchen om vikten av att sätta försvarsspelet och vara noggranna över hela banan men vi kommer inte upp på den nivån vi kan i första perioden. Vi tar dock ledningen med både 1-0 och 2-0 då klockan tickat fram till 09.41 men Pixbo kommer tillbaka målmässigt i slutet av perioden då dom får både reducera och kvittera.
Andra perioden började precis som när vi förlorade med 14-1 hemma mot dom genom att dom gör ett mål tidigt i andra perioden för att vi sedan får chansen i PP efter 11.37 och återigen släpper vi in ett mål i PP i ett viktigt läge i matchen och då var det tung. Underläge 4-2 efter 13.08 av andra perioden. Men bara 28 sekunder senare gör vi viktiga reduceringen till 4-3 och 43 sekunder senare kvitterar vi till 4-4. Vi är nu inne i en bra period i matchen och vi tar ledningen med 4-5 drygt 2 minuter efter vår kvittering. I slutet av perioden får Pixbo chansen i PP och den utnyttjar dom med dryga minuten kvar så kvitterar dom till 5-5. Andra perioden är också jämn men det är klart att Pixbo har mer boll än oss.
Vi ändrade om lite i formationerna i andra perioden och det fick oss att höja vårt spel några nivåer.
3e perioden inleds med att Pixbo tar ledningen med 6-5 efter drygt 4 minuter och här är Pixbo bättre än oss. Vi får chansen i PP efter 8.34 och där trycker planens kung David Siitonen in kvitteringen till 6-6. Vi får nu energi och samme Siitonen trycker in 6-7 bara 48 sekunder efter kvitteringen. Sista 10 minuterna av matchen var jämn och båda lagen skapade flera bra chanser. Vi får chansen i PP ytterligare en gång och Pixbo hinner precis bli fulltaliga innan Jim Johansson tryckt in 6-8. Pixbo får reducera till 7-8 med 10 sekunder kvar men vi vinner teckningen och lägger ner djupt i deras zon och vi tar 3 mycket viktiga poäng.
En jämn match som kunde slutat precis hur som helst men dom första 11 omgångarna så förlorade vi sådana här matcher men dom senast 7 matcherna så har vi styrkan att vinna dom tighta matcherna.
Planens gigant David Siitonen som gör 3+3 killen har nu på 17 matcher gjort 18+12 och ligger på 14e plats i poängligan och killen är 16 år och gör sin första säsong på denna nivån.
The Brunkers på läktaren ni är fantastiska och ni fattar inte hur mycket ni betyder för oss.
Imorgon väntar ny match och denna gången är det hemma i Aktiviteten klockan 19.00 mot Tranemo.
Sprid nu detta så vi slår publikrekordet för denna säsongen!
7 6 0 1 18 poäng vi är heta
/Coach Schön
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera