Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Matfors IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Matfors IF.
Matfors IF
Följ oss för uppdateringar
Fotbollsglädje för alla - nolltolerans mot oschysst uppträdande!
Att spela och döma fotboll ska vara roligt för alla. Vi är på fotbollsplanen för att lära och utvecklas, såväl på träning som på match.
Våra föreningsdomare är modiga ungdomar! Även om de är otroligt duktiga och ofta upplevs som självsäkra så har de en utsatt roll på planen. Domare har inget lag som backar upp dem, ingen ledare som coachar och stöttar under match. Efter några timmars utbildning ska de ut på planen och döma matcher i seriespel och på cuper. Där fortsätter utbildningen, det glömmer vi lätt.
När vi tillsammans med våra föreningsdomare utvärderade förra årets säsong framkom att flera av dem var tveksamma till att fortsätta döma på grund av otrevligt bemötande från ledare, spelare och publik. Det är inte okej!
Tillsammans kom vi överens om några åtgärder för att stötta domarna, vi kommer därför införa domarvärd och domarutvärdering på alla hemmamatcher i ungdomsserierna.
-Domarvärden ska utses av hemmalaget och ska finnas som stöd för domaren under hela matchen. Personen ska ingripa och agera om ledare, spelare eller publik uppträder på ett oschysst sätt. Det gäller protester, kommentarer och gester gällande domslut.
-Domarutvärderingen, som administreras av domaransvarig, får domaren fylla i efter varje dömd match. I de fall domaren haft en negativ upplevelse kommer föreningen att följa upp detta med berörda lag.
Vad kan laget göra för att bidra till en bättre matchmiljö?
Ledare pratar med spelare innan match och påminner om att uppträda schysst mot alla på planen.
Coacha och peppa laget på ett positivt sätt. Tillrättavisa om någon spelare inte uppträder på ett schysst sätt.
Låt domaren döma och ifrågasätt inte domslut, vare sig med ord eller gester.
Tänk på tonläget, påminn varandra!
Vad kan föräldrar och publik göra för att bidra till en bättre matchmiljö (när det blir aktuellt med publik igen)?
Heja på och var positiv både i ord och gester!
Låt domaren döma och låt ledarna coacha sina lag!
Säg ifrån om någon uppträder på ett oschysst sätt.
Självklart uppträder vi lika schysst även på bortaplan!
Utskick med ytterligare information kommer att skickas ut till lagen.
Nu ser vi fram emot en ny säsong med spännande matcher. Tack för att ni är med och bidrar till fotbollsglädje för alla!
Sabina Roberts, domaransvarig
Camilla Bylund, ordförande
| A-lag Herrar Träning | 31 dec, 17:30 |
| P-18 Intresseanmälan fotbollssäsongen 2026 | 1 jan, 23:00 |
| P-15 Träning | 4 jan, 10:00 |
| F-13 Träning | 4 jan, 15:00 |
| P-12 Träning | 4 jan, 15:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera